Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2021, 12:43

Očkovanie na Slovensku: Odmietli sme milióny "úniových" vakcín, teraz ich zháňame na šedom trhu, zistili Nemci

Konkrétne máme zháňať vakcíny od spoločností AstraZeneca a BioNTech, a to často za mnohonásobne vyššie ceny, aké vyrokoval Brusel s farmafirmami.

Očkovanie na Slovensku: Odmietli sme milióny "úniových" vakcín, teraz ich zháňame na šedom trhu, zistili Nemci
Zdroj: Reuters

Slovensko po tom, ako oželelo milióny vakcín, ktoré mohlo výhodne kúpiť prostredníctvom Európskej únie a mať ich k dispozícii už v dohľadnej dobe, sa teraz snaží toto manko dohnať. Očkovacie látky sa snažíme zohnať cez sprostredkovateľov na šedom trhu.

S lekárom a riaditeľom zdravotníctva bratislavskej župy Tomášom Szalayom sme sa v HNtelevízii rozprávali o priebehu očkovania:

​Informovala o tom nemecká verejnoprávna televízia ZDF v reportáži svojej investigatívnej relácie Frontal 21, na ktorú na Facebooku upozornil nezaradený poslanec Miroslav Kollár. Nemci sa pri tom odvolávajú na dokumenty - "Letter of Intent" (dohoda o spoločnom zámere), ktoré majú k dispozícii.

Potrebujeme ďalšie dávky

ZDF pritom zdôraznila, že tak robíme ako člen Únie popri krajinách ako sú Barbados či Líbya.

Konkrétne máme zháňať vakcíny od spoločností AstraZeneca a BioNTech, a to často za mnohonásobne vyššie ceny, aké vyrokoval Brusel s farmafirmami.

Že Slovensko na šedom trhu s cieľom získať vakcíny operuje, nemeckým reportérom potvrdila priamo hovorkyňa nášho ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Tá uviedla, že zmluva ešte nebola uzavretá, "ale rokovania sa už začali".

Eliášová dodala, že Slovensko sa v prvom rade snažilo zaobstarať vakcíny cez Úniu. Avšak v záujme zvýšenia očkovacieho tempa potrebujeme zohnať ďalšie dávky.

Americký veľkoobchod

Spoločnosť BioNTech na otázky ZDF neodpovedala. AstraZeneca uviedla, že aktuálne súkromnému sektoru nijakým spôsobom vakcíny neposkytuje. "Ak niekto súkromne ponúka ​​vakcíny, sú pravdepodobne falošné," tvrdí.

Podľa zistení nemeckých investigatívcov je do obchodu s vakcínami zapojený americký veľkoobchod Akers Nanotechnology z New Jersey. Ten odmieta obvinenia z údajného predaja falzifikátov. Spoločnosť tvrdí, že je obchodným partnerom AstraZenecy v Spojených štátoch a že ako farmaceutický veľkoobchod má oficiálnu licenciu na ďalší predaj vakcín.

"V súčasnosti rokujeme so všetkými potenciálnymi výrobcami o množstvách, cenách a termínoch dodania ich vakcín," tvrdí Akers Nanotechnology s tým, že dokáže dodať vakcíny proti covidu do celého sveta.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn sa pre ZDF vyjadril, že predaj vakcín cez sprostredkovateľov nie je v princípe nelegálny, ale vytvára atmosféru zlatej horúčky.

Celkovo Slovensko nevyužilo možnosť cez Úniu získať štyri milióny vakcín. Tretina z toho sú Pfizery, zvyšok Johnson&Johnson. Dôvod doteraz nie je celkom jasný. Ide pritom o vakcíny, ktoré by sme z veľkej časti mohli mať k dispozícii už v druhom štvrťroku 2021.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.