Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2021, 10:07 Aktualizované dňa 14.04.2021 o 11:02

Zariadenia sociálnych služieb hlásia vysokú zaočkovanosť. Krajniak má plán, ako ich otvárať

Dôkazom, že očkovanie funguje, je podľa ministra aj skúsenosť so slabším priebehom u infikovaných klientov.

Zariadenia sociálnych služieb hlásia vysokú zaočkovanosť. Krajniak má plán, ako ich otvárať
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb napreduje. Vyhlásil to dnes minister práce Milan Krajniak. 

Zaočkovanosť klientov a zamestnancov zariadení je na úrovni 77 percent. Očkovanie bolo už v 80 percentách zariadení. Navyše, ďalšie sa stále hlásia so záujmom o očkovanie. 

Krajniak vyzdvihol, že najlepšie ide očkovanie v Prešovskom kraji, kým prekvapivo najhoršie v Košickom. Dôvody ešte rezort analyzuje. "My sme predpokladali, že na východnom Slovensku aj z tých všeobecných informácií môže byť priebeh očkovania pomalší, ale vidíme, že to tak nie je," podotkol na margo prvenstva Prešovského kraja.

Jednou z odpovedí, prečo je Košický kraj na chvoste, je podľa Krajniaka to, že údajne má kraj dlhodobý problém s obsadzovaním ambulancií všeobecných lekárov, čo má vplyv na rozhodnutie starších ľudí dať sa zaočkovať.

Krajniak zároveň povedal, že počas Veľkej noci povoľovali, aby si ľudia mohli svojich členov rodiny zobrať na sviatky domov a porovnali to s Vianocami. "Po Vianociach krivka vyskočila," povedal Krajniak s tým, že po Veľkej noci je situácia iná. "Zatiaľ krivka klesá, nie je tak vzostup," dodal.

Dobrou správou je podľa ministra práce aj to, že v zariadeniach, do ktorých sa covid dostáva teraz, hlásia oveľa miernejší priebeh a menej nakazených, ako to bolo v minulosti. Rezort to si to vysvetľuje vakcináciou.

Rezort práce aj práve vďaka zlepšovaniu situácie a vysokej zaočkovanosti pripravil plán, ako by sa mohli zariadenia sociálnych služieb postupne otvárať. 

Dnes by o ňom mala rokovať aj pandemická komisia. Ak ho schváli, odprezentuje minister podrobnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.