Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2021, 16:23

Lengvarský: Sputnik na Slovensku je iný, ako povolil Krajčí na použitie

Okolo vakcíny Sputnik V sa objavujú ďalšie otázniky.

Situácia s vakcínou Sputnik V na Slovensku aj naďalej vyvoláva množstvo otáznikov. Odpovede nepriniesla ani dnešná tlačová konferencia predstaviteľov vlády, na ktorej okrem iného oznámili uvoľnenie opatrení.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský k Sputniku povedal iba toľko, že sa v tejto veci stretol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Na otázky novinárov priamo odpovedať nechcel. Stále tak nevieme, či a kedy sa ruskou vakcínou bude na Slovensku očkovať. 

K tejto veci minister po otázkach dodal iba toľko, že v najbližších dňoch by sme mali dostať stanovisko z certifikovaného laboratória o bezpečnosti vakcíny. 

Vakcína sa u nás v súčasnosti nemôže používať, aj keď ešte exminister Marek Krajčí vydal povolenie na jej užívanie. Lengvarský povedal, že vakcína, ktorú máme, je iná, než tá, na ktorej používanie bolo vydané povolenie.

Následne dodal, že problém má byť v dávkovaní. Na Slovensku sa podľa jeho slov nachádza jednodávkové balenie, no povolenie od Krajčího sa vzťahovalo na trojdávkové balenie.

Novinári počas tlačovej konferencie adresovali aj veľké množstvo otázok na expremiéra Igora Matoviča, ktorý minulý týždeň absolvoval návštevy Ruska a Maďarska práve kvôli ruskej vakcíne.

​Matovič na otázky neodpovedal, poskytol v závere len krátke vyjadrenie. "Bol tu verejný dopyt, aby nielen minister umožnil používať vakcínu, ale aby ju preveril aj ŠÚKL," povedal a slovenský úrad skritizoval.

​Problém vidí v tom, že ŠÚKL vakcínu kontroloval šesť týždňov a ako aj v stanovisko, ktoré úrad vydal. Matovič ho označil za čisto politické, čo podľa neho spôsobilo problémy a narušilo dôveru ľudí v túto vakcínu. 

Viac sa k tomu vyjadrovať nechcel, nakoľko novinári podľa neho neinformujú o tejto téme objektívne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.