Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2021, 16:18

Reprodukčné číslo vzrástlo, varuje Heger. Po prepnutí covid automatu už Slovensko nebude čierne

  • Do druhého stupňa - červená fáza - by sa Slovensko malo dostať 26. apríla, ak bude pozitívny trend pokračovať.
  • Celková zaočkovanosť na Slovensku je 19,6 percenta, druhou dávkou je zaočkovaných 6,7 percenta osôb.

Situácia na Slovensku sa v súvislosti s novým koronavírusom zlepšuje, počet hospitalizovaných klesá. Od budúceho pondelka 19. apríla nebude už ani jeden okres v čiernej fáze. Reprodukčné číslo však začalo stúpať, stále sa však udržuje pod úrovňou 1. Silné zastúpenie na Slovensku má aj naďalej britská mutácia. V utorok o tom informoval predseda vlády Eduard Heger (OĽANO). Krajina po novom bude v bordovej fáze.

​Ako priblížil šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, aktuálne je hospitalizovaných 2 456 pacientov, kým minulý týždeň to bolo 2 944. Klesol aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii z 340 na 296 osôb. Celková zaočkovanosť na Slovensku je 19,6 percenta, druhou dávkou je zaočkovaných 6,7 percenta osôb.

V zariadeniach sociálnych služieb je prvou dávkou zaočkovaných 80 percent a 52 percent druhou dávkou. Celkovo sa od pondelka môže riadiť tretím stupňom varovania podľa COVID automatu.

Upozorňuje, že dôležité je naďalej nosiť v interiéri respirátor cez nos a ústa, v interiéri treba veľa vetrať, čas treba tráviť aj vonku na vzduchu. Najlepšou zbraňou je stále vakcinácia. Vyzýva na ostražitosť voči sebe a svojmu okoliu.

Naďalej pokračuje pokles výjazdov k pacientom s novým koronavírusuim. Stále viac pacientov sa z nemocníc prepúšťa domov. Obsadených je 75 percent intenzivistických lôžok.

Do konca mesiaca by malo na Slovensko prísť ďalších 300-tisíc vakcín, počíta sa aj s dodávkou jednorazových očkovacích látok od spoločnosti Johnson&Johnson.

Do druhého stupňa - červená fáza - by sa Slovensko malo dostať 26. apríla, ak bude pozitívny trend pokračovať. Mišík pripomenul, že situácia je veľmi krehká a vyžaduje si dodržiavanie opatrení zo strany občanov. "Je pred nami čas veľkej zodpovednosti," dodal premiér.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.