Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2021, 11:17

Covid-19 na Slovensku: Vo februári 2021 zomrelo výrazne viac ľudí ako v minulosti

V druhom mesiaci tohto roka zomrelo 7 555 ľudí, čo je o 58,6 percenta viac oproti februárovému priemeru za predchádzajúcich päť rokov.

Nemocnica v Nitre
Zdroj: TASR/H. Mišovič

Na Slovensku vo februári, keď krajina čelila silnej druhej vlne koronavírusovej nákazy, zomrelo o takmer tri pätiny viac ľudí v porovnaní s priemerom za druhý mesiac rokov 2016 až 2020. Tempo nárastu počtu zosnulých oproti januáru sa však spomalilo.

Informoval o tom dnes štatistický úrad. Vo februári sme zaznamenali podľa oficiálnych štatistík doteraz najvyšší mesačný prírastok obetí covidu-19, zomrelo 2 559 ľudí.

Zdroj: ŠÚSR

​​Podľa predbežných údajov štatistikov vo februári zomrelo 7 555 ľudí, čo predstavuje nárast o 58,6 percenta oproti februárovému priemeru za predchádzajúcich päť rokov. Ešte v januári tempo spomínaného nárastu počtu úmrtí po spresnení údajov dosiahlo 74,6 percenta.

Zdroj: ŠÚSR

"Na celoslovenskej úrovni bola februárová nadúmrtnosť nižšia ako v januári, ale len nepatrne. Netreba robiť predčasné optimistické závery, je potrebné vyčkať, ako sa bude situácia vyvíjať v ďalších mesiacoch," uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu Zuzana Podmanická.

Vyšší počet zomrelých sa prejavil hlavne u seniorov, osem z desiatich zomrelých vo februári malo 65 a viac rokov. Tempo nárastu úmrtí v tejto vekovej kategórii sa oproti januáru však spomalilo.

Zdroj: ŠÚSR

​Nie je známe, či k tomu prispelo očkovanie obyvateľov proti covidu-19, ktoré sa u nás začalo na konci minulého roka a pri ktorom sme v prvej fáze okrem zdravotníkov očkovali napríklad obyvateľov domovov pre seniorov.

Nepriaznivá epidemiologická situácia na Slovensku pokračovala tiež v úvode marca. Následne sa trend otočil, keď sme zaznamenali napríklad pokles počtu novo potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie a tiež výrazné zníženie počtu hospitalizovaných pacientov s covidom-19 alebo s podozrením na toto ochorenie.

Zdroj: ŠÚSR

​Vlani na Slovensku prvýkrát od roku 2003 zomrelo viac ľudí, než sa narodilo. Počet úmrtí, ktorý bol najvyšší od druhej svetovej vojny, ovplyvnila podľa dostupných údajov epidémia covidu-19.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.