Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2021, 00:00

Firmy si nechránia ochranné známky

Postup pri zápise ochrannej známky do registra má svoje špecifiká, na ktoré je potrebné si dávať pozor. Rozdiely sú v poplatkoch, ale aj v rozsahu ochrany. Pri ochrane známok by mali firmy vystupovať proaktívne aj na Slovensku

Firmy si nechránia ochranné známky
Zdroj: Dreamstime

Pred viac ako dvoma rokmi Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) automaticky kontroloval, či sa nové prihlášky ochranných známok nezhodujú s už registrovanými známkami pre zhodné tovary a služby. Keď zistil zhodu, prihlášku predbežne zamietol. Takýchto prípadov boli každý rok desiatky. U nás, ale aj napríklad aj v Českej republike a iných európskych krajinách to už nefunguje a prešlo sa na takzvaný námietkový systém. To znamená, že ochranné známky si musia podnikatelia ustrážiť sami. Ak teda nejaká konkurenčná firma podá prihlášku na zápis ochrannej známky, ÚPV ju zverejní vo vestníku, ktorý je vydávaný každý mesiac a zverejňovaný na internetovej stránke úradu.

Od zverejnenia ochrannej známky plynie trojmesačná lehota, počas ktorej môžu byť proti jej zápisu podané námietky

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.