Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2021, 13:47 Aktualizované dňa 11.04.2021 o 15:21

Ako sa bude meniť covid automat? Heger pomenoval základné pravidlo

Ako budú nové opatrenia presne vyzerať, má predstaviť pandemická komisia. 

Ako sa bude meniť covid automat? Heger pomenoval základné pravidlo
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Súčasný covid automat je komplikovaný, ľudia sa v opatreniach nevyznajú. To je častá kritika, ktorú priznávajú aj členovia vlády.

Celý systém tak chcú zjednodušiť. Premiér Eduard Heger pomenoval jednoduché a základné pravidlo, ktoré bude mať zásadný vplyv na to, či dané prevádzky budú môcť byť otvorené. 

Dôležité bude nosenie respirátorov

"Budem si pri tom môcť nechať nasadený respirátor?" pomenoval Heger v relácii Na telo princíp, na ktorom majú byť postavené opatrenia. 

Naznačil tak, že postupne by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, kde je jednoduché mať na tvári rúško. Ako príklad takej, kde to nejde uviedol Heger prevádzky kozmetiky či reštaurácie.

Ako budú nové opatrenia presne vyzerať, má predstaviť pandemická komisia. 

​Heger opakovane potvrdil, že od 19. apríla by malo prísť k prvému uvoľňovaniu. Štát je následne podľa neho pripravený uvoľňovať aj rýchlejšie, ako je súčasné nastavenie v prípade, že sa situácia bude naďalej zlepšovať.

Konkrétne prevádzky nechcel bližšie špecifikovať, podľa neho budú detaily zverejnené nasledujúci týždeň. Dôležité však bude dodržiavať "hustotu" ľudí v priestoroch.

Rokovanie v Maďarsku

Neúčasť slovenských diplomatov na rokovaní v Maďarsku počas cesty ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) nebola podľa Hegera adekvátna. Poznamenal, že zástupcovia slovenskej ambasády by mali byť na takýchto stretnutiach vždy prítomní. "Dostal som informáciu od Igora Matoviča, že tam bola spochybnená dôvera," povedal Heger. Ako tvrdí, musí sa to preveriť.

S cestou Matoviča do Ruska nemal premiér problém, pretože rokoval o vakcíne. Myslí si, že Matovič už nebude v iných veciach zasahovať do ostatných rezortov.

Takto si Matovič zastával Rusov v hodnotení svojich zahraničných ciest.

Podľa premiéra prezidentka Zuzana Čaputová urobila chybu, keď vyzvala Matoviča, aby odstúpil z postu premiéra. Potvrdil aj to, že sa dá určite zaočkovať, ale zatiaľ sa na neho nedostal rad. Či sa dá zaočkovať aj AstraZenecou nevie, ale zvažoval aj túto možnosť.

V súvislosti s posudzovaním ruskej vakcíny Sputnik dostal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) odporúčanie od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv na to, aby ju posúdilo Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, tvrdí Heger.

Podľa neho to nebolo správne rozhodnutie, lebo štátny ústav vraj vedel, že ide proti vlastným interným predpisom. Celú situáciu má podľa premiéra počas budúceho týždňa vysvetliť šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.