Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2021, 12:55 Aktualizované dňa 11.04.2021 o 14:23

Dohodli sme sa, už sme na konci tunela, vyhlásil Kollár. Avizuje uvoľnenie opatrení

Detaily však hovoriť nechcel, podľa neho má o tom informovať premiér Eduard Heger.

Dohodli sme sa, už sme na konci tunela, vyhlásil Kollár. Avizuje uvoľnenie opatrení

Predseda parlamentu Boris Kollár v relácii O päť minút 12 priznal, že nerozumie všetkým súčasným opatreniam. Priznal však, že sa situácia čoskoro zmení.

"Už sme na konci tunela, už je vidieť svetlo," povedal s tým, že čoskoro by malo prísť k uvoľneniu opatrení. 

Covid automat zjednodušia

Detaily však hovoriť nechcel, podľa neho má o tom informovať premiér Eduard Heger. Kollár potvrdil, že k uvoľneniu by malo prísť 19. apríla, ako bolo avizované.

Podľa šéfa Sme rodina je už na otváraní zhoda v koalícii. Zmenu čaká aj covid automat. "Chceme ho zlepšiť," povedal Kollár.

Šéf parlamentu priznal, že súčasné nastavenie je veľmi komplikované. "Nikto sa v tom nevyzná, ani ja. Radšej sedím doma na zadku, aby som nič neporušil," povedal.

S úpravou podľa neho prišiel nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, čo Kollár ocenil.

Otázka Sputnika V

Šéf parlamentu diskutoval s Petrom Pellegrinim aj o dovoze ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko.

"Vakcín je veľmi málo a vážim si každú iniciatívu a podporujem v tomto Igora Matoviča. Mrzia ma ale jeho napádania vedcov, skôr by som sa im poďakoval, že neodišli do zahraničia. Ja Slovenskej akadémii vied (SAV) a Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) plne dôverujem," uviedol Kollár.

Dodal, že na koaličnej rade sa bude zaujímať o to, kto zmluvu o ruskej vakcíne podpísal. Sputnik V však nepovažuje za geopolitickú zbraň. "Som presvedčený, že keď začneme očkovať, Rusi dodajú aj zvyšné množstvo vakcín," skonštatoval Kollár.

Chybné kroky Matoviča

Uznal však, že ak by krajina objednala dostatočné zásoby iných vakcín, v súčasnosti by téma ruskej vakcíny na stole nebola.

Pellegrini sa zhodol s Kollárom v tom, že každá účinná vakcína má na Slovensku význam a keby bol premiérom tiež by ju doviezol. Odmietol však spôsob, ako k tomu došlo. "Igor Matovič ponížil nielen vedcov a slovenské výskumné ústavy, nielen slovenskú diplomaciu, ale ponížil našu krajinu," vymenoval Pellegrini.

Zahraničná cesta Matoviča do Ruska by mala podľa neho význam len ak by bol priniesol chýbajúce dokumenty pre ŠÚKL. "Obávam sa, že tieto 'teátre' Matoviča mnohých odradia od očkovania ruskou vakcínou. Premiér by mal Matoviča odvolať," dodal Pellegrini.

Kollár sa v relácii tiež vyjadril, že sa mu nepozdávajú presuny ruských vojsk k východným hraniciam Ukrajiny. Podľa neho sa vytvára nebezpečný precedens.

Ako príklad uviedol, že Krym patrí Ukrajine, rovnako tak Kosovo Srbsku. "Keby sme ďalej takto postupovali, Maďarsko by si mohlo nárokovať kus slovenského územia," poukázal predseda parlamentu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.