Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2021, 18:55

Štátny ústav eviduje tritisíc hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z nich je 134 závažných

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak.

Štátny ústav eviduje tritisíc hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z nich je 134 závažných
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv k 9. aprílu eviduje 3050 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín.

Z celkového počtu hlásení je 134 závažných, čo predstavuje 4,4 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL.

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu.

Ďalšími tiež boli prekolapsový stav, kolaps, trombóza, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia.


"Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, pričom všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka," pripomenul ústav.

Celkovo bolo na Slovensku k piatku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii prvou dávkou zaočkovaných 811 508 osôb, druhou dávkou 246 629 osôb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.