Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2021, 17:45 Aktualizované dňa 08.04.2021 o 18:11

"Gratulujem idioti, buchnite si šampanské." Matovič sa po požiadavke Ruska pustil do kritikov Sputnika

Bývalý premiér uviedol, že sa nevzdá. Tvrdí však, že nateraz nevie ako ďalej.

"Gratulujem idioti, buchnite si šampanské." Matovič sa po požiadavke Ruska pustil do kritikov Sputnika
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti potvrdil, že Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie vakcíny Sputnik V a ukončenie zmluvy. 

Bývalý premiér uviedol, že sa nevzdá. Tvrdí však, že nateraz nevie ako ďalej. Šéf OĽaNO sa ostro pustil do kritikov ruskej vakcíny. Hovorí, že po privezení Sputnika spustili špinavú geopolitickú hru.

Na začiatku marca vítal Igor Matovič ruskú vakcínu na košickom letisku:

"Dnes však svoje dielo dokonali - svojimi bludmi, ktoré cez Denník N pustili do celého sveta, primäli Rusov povedať dosť - a tí nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy," pokračuje. 

"Gratulujem idioti. Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské," dodal. 

Slovensko podľa štátneho Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý zodpovedá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku tejto očkovacej látky.

Fond preto požiadal slovenskú vládu, aby vrátila zásielku vakcín Sputnik V, uviedla agentúra Reuters. Ako informuje fond na Twitteri, list so žiadosťou o vrátenie vakcíny poslali Slovensku 6. apríla.

​Dnes v Moskve v súvislosti so Sputnikom rokoval Matovič. RDIF pred malou chvíľou informoval, že jeho šéf Kirill Dmitrev mal s Matovičom "veľmi produktívne stretnutie." 

​​Ruský fond podľa agentúry TASS povedal, že slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) porušil zmluvu tým, že zadal testovanie zásielky vakcín Sputnik V dodaných na Slovensko laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií Európskej únie, hoci táto sieť laboratórií je dostupná.

Fond na Twitteri uviedol, že takisto požiadal o zaslanie šarže do špeciálne certifikovaného laboratória k ďalším kontrolám.

ŠÚKL skôr uviedol, že vakcíny, ktoré dostal, sa líšili od šarží preskúmaných Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a lekárskym časopisom The Lancet.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.