Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2021, 10:55 Aktualizované dňa 08.04.2021 o 11:31

Korčok sa vyjadril k Matovičovej ceste do Moskvy. Oznámil, že chystá aj ďalšiu návštevu

To, či je cesta ministra financií do Ruska kvôli vakcíne v poriadku, by mal podľa neho povedať rezort zdravotníctva.

Minister zahraničia Ivan Korčok sa o ceste ministra financií Igora Matoviča do Moskvy dozvedel včera od nášho veľvyslanca v Moskve. Korčok to potvrdil dnes na tlačovej konferencii. 

​Účel návštevy bol podľa ministra zahraničia uvedený ako Sputnik V. Korčok to vníma ako tému pre rezort zdravotníctva.

"Sputnik vnímam niečo, čo je vakcína, týka sa to zdravia, čo má v kompetencii ministerstvo zdravotníctva," povedal Korčok s tým, že minister zdravotníctva by sa mal vyjadriť k tomu, prečo rieši vakcínu minister financií.

Šéf diplomacie o Matovičovej návšteve hovoril aj s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Ocenil, že ho o tejto ceste informoval.

Korčok na druhú stranu poznamenal, že chce s premiérom hovoriť o tom, aké sú postupy pri koordinácii zahraničných ciest. Táto cesta totiž nebola vládou schválená vopred, ako je bežné.

​Minister zahraničia zároveň povedal, že krátko pred tlačovou konferenciou sa dozvedel, že Matovič sa zajtra chystá do Budapešti. Tému návštevy zatiaľ nepozná. 

Je však možné, že rovnako pôjde o Sputnik V. Matovič v minulosti ďakoval maďarskej strane za pomoc pri vybavovaní vakcíny pre Slovensko. Maďarsko bolo prvou krajinou Európskej únie, ktorá Sputnik doviezla a dodnes je jediná, ktorá ruskou látkou očkuje.

Matovič o svojej ceste do Ruska informoval na sociálnych sieťach dnes ráno. "Rokovanie sa bude týkať, samozrejme, vakcíny. Akékoľvek pokútne a systematické snahy zabrániť tomu, aby sa Sputnik V na Slovensku mohol používať, z hĺbky duše odsudzujem a urobím všetko preto, aby boli nakoniec neúspešné a milión ľudí sa Sputnikom V mohol na Slovensku konečne začať očkovať. O výsledkoch budem informovať," uviedol Matovič.

Toto rozhodnutie prišlo po tom, ako včera písal o tom, že niekto na Slovensku "hrá so Sputnikom špinavú hru."

V uplynulých dňoch ŠÚKL informoval, že nedokáže rozhodnúť o bezpečnosti a účinnosti ruskej vakcíny, nakoľko nemá o nej dosť informácií. Zároveň boli medializované informácie o tom, že látka, ktorá bola dodaná na Slovensko, nie je totožná s tou, ktorá získala dobré hodnotenie v prestížnom vedeckom časopise Lancet. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.