Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2021, 12:00

Sulík o Sputniku: Teraz sa ukazuje zbrklosť rozhodnutia nakúpiť neoverenú vakcínu

To, či bol nákup ruskej vakcíny zbytočný, nechcel Sulík teraz hodnotiť.

To, že ŠÚKL nevie dostatočne skontrolovať vakcínu Sputnik V, je výsledkom toho, keď sa veci robia bez rozmyslu z večera do rána. 

Po rokovaní vlády to vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík. Práve nečakaný dovoz ruskej vakcíny na Slovensko bol rozbuškou koaličnej krízy a SaS tento krok expremiéra Igora Matoviča ostro kritizovala.

​Strana žiadala, aby sa vakcína na Slovensku používala až potom, keď dá ŠÚKL stanovisko, že je účinná a bezpečná. 

"Práca chvatná, málo platná. Presne takto to dopadne, keď sa robia veci zbrklo z večera do rána," reagoval Sulík na to, že úrady nevedia dať stanovisko pre chýbajúce informácie. 

"My nevieme, čo je v tých ampulkách. Očakávam, že sa to dozvieme, že budeme vedieť," dodal Sulík. 

To, či bol nákup ruskej vakcíny zbytočný, nechcel Sulík teraz hodnotiť. "To množstvo je také, že sa dá za niekoľko dní vyočkovať, ak budú záujemci. Nie sme pod časovým tlakom, treba sa tomu solídne povenovať," dodal Sulík. 

Šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková dodala, že na Slovensku by sa malo zatiaľ očkovať len schválenými vakcínami. 

"Na základe nemožnosti získať od výrobcu vakcíny Sputnik V dostatočné údaje, neostáva nič iné, len opätovne žiadať predložiť spoľahlivé a overiteľné dôkazy, že vakcína je bezpečná a účinná. Aj z toho dôvodu bude musieť nový minister rozhodnúť, či sa ňou budeme očkovať," povedala poslankyňa s tým, že v prípade, že sa minister zdravotníctva rozhodne vakcínou očkovať, mal by byť každý, kto ju dostane riadne informovaný.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa chce rozhodnúť až po finálnom stanovisku ŠÚKL-u, ktoré očakáva budúci týždeň. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.