Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2021, 17:46 Aktualizované dňa 01.04.2021 o 18:40

Štátny ústav má výhrady voči Sputniku. Ministerstvo tvrdí, že vakcína sa stále testuje

Stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je pre rezort zdravotníctva nezáväzné.

Štátny ústav má výhrady voči Sputniku. Ministerstvo tvrdí, že vakcína sa stále testuje
Zdroj: Reuters

Štátny ústav pre kontrolu liečiv má výhrady voči použitiu vakcíny Sputnik V na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Vo štvrtok o tom informoval denník Sme. Štátny ústav stanovisko zatiaľ nepotvrdil, informovať by o ňom mal v utorok 6. apríla.

"Aktuálne stále platí, že prebiehajú laboratórne testovania predmetnej vakcíny, v nadväznosti na ich závery budeme komplexne informovať," povedala vo štvrtok večer hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Hoci ruskú vakcínu neschválila Európska lieková agentúra, očkovacia látka by sa na Slovensku aj napriek hodnoteniu ŠÚKL mohla podávať.

Testy na morčatách

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Osoby, ktoré sa budú chcieť dať Sputnikom V zaočkovať, by podpisovali vyhlásenie.

Vakcínu Sputnik V testovali aj v Šarišských Michaľanoch na morčatách a myšiach. Skúškou bezpečnosti, ktorá dopadla úspešne, sa zisťovali potenciálne nežiaduce prímesi z výroby.

Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

Podľa Matoviča sa už malo očkovať

Neregistrovanú ruskú vakcínu vítal pred mesiacom na košickom letisku bývalý premiér Igor Matovič. 

Podľa jeho odhadov sa v týchto dňoch už malo začať očkovať. Matovič tlačil na Štátny ústav pre kontrolu liečiv, aby ju čo najskôr posúdil.

Podľa informácií HN krátko pred záverečným stanoviskom neboli pochybnosti o tom, že by v očkovacej látke boli cudzie prvky. Išlo napríklad o testy sterility, ktoré by ukázali, či neuškodí. Klinické štúdie o tom, že vakcíne účinkuje však tiež ešte nie sú.

O tom, že je výsledná správa od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv na svete, informovali HN v stredu„Dodali sme stanovisko k vakcíne Sputnik V Ministerstvu zdravotníctva, ktoré rozhoduje o použití neregistrovaných liekov vrátane tejto vakcíny na Slovensku,“ uviedla pre HN hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.