Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2021, 00:00

Smatana pre HN: Najhoršie je teraz ľuďom sľubovať, že po sviatkoch bude „dobre“

Aký vývoj pandémie bude nasledovať? Slovensko sa môže inšpirovať aj inými krajinami. „Pevne verím, že takú vlnu, akú sme mali počas jesene a zimy, už nezažijeme,“ hovorí v rozhovore pre HN Martin Smatana, bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky.

Smatana pre HN: Najhoršie je teraz ľuďom sľubovať, že po sviatkoch bude „dobre“
Zdroj: TASR

Dá sa povedať, že druhá vlna ustupuje? Ak áno, prečo najmä?
Určite áno, sedemdňový priemer prírastkov dosahuje hodnoty z prvého decembrového týždňa, priemerný počet úmrtí klesol od začiatku marca o 30 percent a aj keď existujú regionálne rozdiely, prakticky všetky indikátory ukazujú postupné zlepšovanie. Presne nevieme, ktorý faktor alebo opatrenie bolo to, ktoré malo najväčší vplyv na zlomenie „krivky“. V tomto prípade je však jeden evidentný rozdiel. Na rozdiel od jesene a začiatku januára, keď po prvých poklesoch prišiel „zásah zhora“ v podobe predčasných uvoľnení opatrení (19. 11., t. j. 16 dní po vrchole) alebo plošného skríningu (18. 1., t. j. 13 dní po vrchole), tentoraz nič také nenastalo. Až na drobné úpravy platí rovnaký mix opatrení už 29 dní od posledného vrcholu krivky. Inak povedané, keď sa prestali politici montovať do riadenia pandémie, tak sa aj u nás potvrdilo, že opatrenia, ktoré fungujú v iných krajinách, fungujú aj na Slovensku. Len im treba dať čas. Netreba pri tom žiadne testovacie experimenty či zázračné riešenia, iba trpezlivosť, rozvahu a rozumnú komunikáciu.

Do akej miery môže druhá vlna klesnúť z hľadiska denných prírastkov na PCR testoch?
Všetko bude závisieť od úrovne zaočkovania. Izrael, kde majú oboma dávkami preočkovaných viac ako 55 percent populácie, dosahuje na milión obyvateľov priemerne 50 prírastkov denne. Áno, je pravda, že Island ako najlepšia krajina Európy dosahuje len 26 prípadov na milión (čo by po prepočítaní na Slovensko predstavovalo približne 140 prípadov denne), ale ostrovy zvládajú takéto pandémie vždy lepšie a Island je výstavná skriňa verejného zdravotníctva. Slovensko má k dnešnému dátumu zaočkovaných oboma dávkami len päť percent ľudí, čiže kým klesneme na čísla, aké má Izrael, potrebujeme približne tri mesiace. Limit, kam incidencia môže klesnúť, asi nie je. Obávam sa, že ak sa neprestane testovať, tak na nulu to neklesne nikdy a vírus s nami ostane roky, no bude sa správať sezónne a šíriť primárne prostredníctvom lokálnych ohnísk.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.