Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2021, 00:00

Virológ Klempa pre HN: V očkovaní prepisujeme históriu. V septembri prídu na rad aj deti

Od decembra minulého roka totiž svet bojuje s epidémiou koronavírusu najúčinnejšou zbraňou - očkovaním. O jeho masívnom charaktere a celosvetovom priebehu sa HN rozprávali s vedeckým pracovníkom SAV a virológom Borisom Klempom.

Virológ Klempa pre HN: V očkovaní prepisujeme históriu. V septembri prídu na rad aj deti

Súčasná pandémia koronavírusu upriamila pozornosť na masové očkovanie, ktoré je podľa odborníkov nevyhnutným riešením aktuálnej situácie. Čo presne sa však rozumie pod masívnym očkovaním?

Masívne očkovanie prebieha v podstate neustále a poznáme ho takmer všetci. Je to ten typ vakcinácie, ktorý absolvujú predovšetkým malé deti ako povinnú prevenciu proti starým známym ochoreniam. Z tých, ktoré vymizli práve vďaka masívnemu očkovaniu, môžeme spomenúť napríklad pravé kiahne. Napriek tomu, že masívne očkovanie je už dlhoročná pomerne rutinná záležitosť, v súčasnej pandemickej situácii sme očitými svedkami bezprecedentnej situácie.

V čom teda spočíva bezprecedentnosť aktuálnej pandémie z pohľadu masívneho očkovania?

V tom, že očkovanie na jednej strane prebieha súbežne na celom svete, na druhej strane sa vykonáva vo všetkých vekových kategóriách - s výnimkou detí. Ak sme spomenuli, že predstava masívneho očkovania je spojená najmä s postupnou vakcináciou najmenších, teraz sa snažíme v jednej chvíli zaočkovať čo najviac ľudí rôzneho veku a k tomu vo všetkých krajinách sveta a v čo najkratšom čase. A to je, samozrejme, mimoriadna situácia, akú si v takýchto rozmeroch sotvakto pamätá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.