Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2021, 09:44 Aktualizované dňa 31.03.2021 o 17:03

Vládou predĺžený núdzový stav je v súlade s ústavou, rozhodol Ústavný súd

Uznesenie vlády o predĺžení núdzového stavu o ďalších 40 dní a prijatých opatreniach zo 17. marca bolo v súlade s Ústavou a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu.

Vládou predĺžený núdzový stav je v súlade s ústavou, rozhodol Ústavný súd
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Uznesenie vlády o predĺžení núdzového stavu o ďalších 40 dní a prijatých opatreniach zo 17. marca bolo v súlade s Ústavou a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd.

Predseda ÚS Ivan Fiačan zároveň potvrdil, že právny stav sa verdiktom súdu nemení.

​Vládne uznesenie o predĺžení núdzového stavu napadla na Ústavný súd opozičná strana Smer a jeho časti s prijatými opatreniami aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Ústavný súd musel vo veci rozhodnúť do desiatich dní od doručenia návrhu, teda do štvrtka 1. apríla. Ústavný súd oba návrhy minulý týždeň spojil na spoločné konanie a zároveň ich prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu.

"Generálny prokurátor, poslanci za stranu Smer – sociálna demokracia a nezaradení poslanci Národnej rady SR sa obrátili na Ústavný súd s otázkou, či ostatné predĺženie núdzového stavu bolo v súlade s Ústavou SR. Berieme na vedomie, že na túto otázku ÚStavný súd odpovedal kladne a jeho rozhodnutie rešpektujeme," píše sa v stanovisku strany Smer.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.