Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2021, 15:44 Aktualizované dňa 30.03.2021 o 15:50

Naplno rozbiehame očkovanie v krajoch. Denne podáme 15-tisíc Pfizerov, povedala Ježíková

Do konca apríla by na Slovensko malo prísť 738-tisíc očkovacích látok od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

Naplno rozbiehame očkovanie v krajoch. Denne podáme 15-tisíc Pfizerov, povedala Ježíková
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Trend v oblasti vakcinácie proti koronavírusu je pozitívny. Slovensko má čoraz vyššie dodávky vakcín, čoraz vyššie očkovacie kapacity a čoraz viac zaočkovaných ľudí. A to aj na týždennej báze.

​Na dnešnej tlačovej konferencii o akutálnej pandemickej situácii to povedala štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková, ktorá má vakcinácii proti koronavírusu na starosti.

Zdroj: MZSR

​Do konca apríla by na Slovensko malo prísť 738-tisíc očkovacích látok od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

Po dvoch týždňoch, kedy prišlo od spoločnosti AstraZeneca len po 12-tisíc kusov, by tento týždeň mali dodávky stúpnuť na 120-tisíc.

"Naplno rozbiehame očkovanie vo všetkých samosprávnych krajoch, ktoré zriadili veľkokapacitné očkovacia miesta a ich týždenná kapacita, ktorá doteraz bola 45-tisíc dávok týždenne, sa zvyšuje na 60-tisíc, čo je spôsobené najmä dovávkou AstryZeneca," povedala Ježíková.

Zdroj: MZSR

​V najbližšom období by malo prísť 70-tisíc Pfizerov týždenne. Počas apríla by sme vďaka zvýšeným dodávkam mali Pfizerom očkovať okolo 15-tisíc dávok denne.

Prvé dávky vakcíny od Johnson & Johnson majú prísť 19. apríla. Očkovať ňou chcú najmä osoby, pri ktorých je efektívne aplikovať len jednu dávku. Ako príklad Ježíková uviedla imobilných pacientov. Na Slovensku je stále 200-tisíc dávok Sputnika V, podľa tajomníčky čakáme na ďalšie dodávky. 

V pribehu veľkonočného víkendu 3. až 4. apríla by mala byť podaná miliónta dávka. Celkovo bolo na Slovensku aspon jednou dávkou zaočkovaných 12,5 percenta ľudí, z toho 4,7 percenta druhou dávkou.

Zdroj: MZSR

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.