Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2021, 10:20

Prvá štúdia o dlhom covide na Slovensku: Trpia ním tisíce ľudí. Toto sú najčastejšie príznaky

Zdravotné problémy trápia ľudí aj po prekonaní ochorenia covid-19.

Prvá štúdia o dlhom covide na Slovensku: Trpia ním tisíce ľudí. Toto sú najčastejšie príznaky
Zdroj: TASR

Odznením akútnych príznakov covid nekončí. Práve naopak, množstvo ľudí trápi tzv. dlhodobý covid. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila iniciatíva CovidHelper, za ktorou stojí expolitik Miroslav Beblavý. Ide o prvú analýzu tohto typu na Slovensku.

Autori výskumu získali údaje od viac ako tritisíc pacientov, ktorí prekonali covid. Veľké množstvo z nich má zdravotné problémy aj po prekonaní ochorenia. 

"Ide prevažne o predtým zdravých ľudí v mladom a strednom veku," oznámili autori s tým, že problémy trápia skôr ženy ako mužov. 

Problémy zároveň trápia ľudí, ktorí samotné ochorenie zvládli doma bez hospitalizácie.

Až dve tretiny respondentov uviedli, že pociťujú výraznejšie obmedzenia v bežnom živote. To znamená, že im problémy robí aj napríklad chôdza po schodoch, či sústredenie na prácu. 

"Najčastejšími príznakmi sú únava, kašeľ, bolesť hlavy a bolesť v tele. Spolu bolo doteraz identifikovaných 205 symptómov," pripomínajú autori s tým, že ochorenie môže zasiahnuť akýkoľvek aspekt života. 

Zdroj: CovidHelper

"Dlhý covid má rôznorodé prejavy - obrovská únava, neschopnosť sa nadýchnuť, zabúdanie, bolestivá menštruácia - vírus si nevyspytateľne vyberá, ktorú časť tela napadne," vymenovali niektoré zo symptómov.  Výskum ukázal, že takmer polovica respondentov má problémy zo štyroch alebo piatich rôznych oblastí.

Analýza mala poukázať na to, že je potrebné sa zamerať aj na postcovidovú liečbu, ktorá funguje aj v zahraničí. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.