Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2021, 00:00

Odborníci o novej súdnej mape

Špecializácia sudcov, zlepšenie kvality rozhodnutí súdov a z dlhodobejšieho hľadiska aj rýchlejšie i predvídateľnejšie rozhodovanie súdov, také sú podľa ministerstva spravodlivosti ciele reformy novej súdnej mapy. Aké sú však názory odborníkov a zainteresovaných?

Odborníci o novej súdnej mape
Zdroj: Dreamstime

Jozef Krkošek, advokát, kancelária HAVEL & PARTNERS.

Ako vnímate pripravovanú novú súdnu mapu z dielne rezortu spravodlivosti?
V prvom rade oceňujeme vôbec snahu ministerstva spravodlivosti realizovať veľmi potrebnú reformu, keďže sú slovenské súdy dlhodobo vnímané laickou verejnosťou veľmi negatívne. Rozhodne podporujeme snahu ministerstva o väčšiu špecializáciu sudcov. Je iba logické, že sudca s veľmi rôznorodou agendou si rozhodovanie o subjektívne komplikovaných sporoch odkladá na neskôr, čo je jedným z hlavných dôvodov súdnych prieťahov.

Myslíte, že reforma bude mať pozitívny vplyv na fungovanie justície?
Ciele, ktoré si reforma kladie – väčšia špecializácia sudcov, sú vo svojej podstate správne. Domnievame sa však, že samotné zlúčenie súdov nemusí viesť k splneniu deklarovaných cieľov a oveľa väčšia pozornosť by sa mala venovať personálnym kapacitám súdov. Taktiež vítame pozornosť ministerstva spravodlivosti venovanú agende správneho súdnictva. Táto mimoriadne dôležitá oblasť justície bola roky v úzadí.


V čom vidíte hlavné negatíva plánovanej zmeny?
Podľa dosiaľ dostupných informácií súdna mapa neprináša s výnimkou správneho súdnictva žiadne zmeny v oblasti posilnenia personálnych kapacít súdov. Práve preťaženie sudcov a nedostatok stabilného, odborne kvalifikovaného a aj finančne motivovaného podporného personálu považu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.