Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2021, 17:12 Aktualizované dňa 28.03.2021 o 18:15

Matovič končí ako premiér, nahradí ho Heger

Eduard Heger na premiérskej stoličke vystrieda Igora Matoviča.

​Traja koaliční partneri sa dohodli, Igor Matovič odíde z premiérskej stoličky. Miesto si s ním vymení stranícky kolega Eduard Heger, súčasný minister financií, oznámil dnes Matovič. 

"Rozhodol som sa vypovedať požiadavky, ktoré sme mali voči stranám SaS, Za ľudí, akosi na ne zabudnúť a ukázať takýmto spôsobom, že v politike nemusí platiť pravidlo kto do teba kameňom, ty do neho tiež. Nebudeme trvať na splnení ani jednej z týchto podmienok," povedal. 

"Chceme odstrániť akúkoľvek prekážku, aby sa koalícia mohla zomknúť, aby sme ľudí ďalej netrápili našimi vnútornými problémami."

"Túto výzvu prijímam a nesmierne si ju vážim. Hneď po tlačovej besede požiadam o stretnutie s Richardom Sulík, kde ho požiadam o podporu. Ak ju dostanem, zajtra požiadam prezidentku a dohodneme sa na tom, ako ďalej," povedal Heger.

Rozhodnutie podporil aj Boris Kollár (Sme rodina) a Veronika Remišová (Za ľudí). Richard Sulík, ako ostávajúci člen koalície, sa tlačovej konferencie nezúčastnil, po jej skončení však SaS v stanovisku uviedla, že ponuku prijíma. 

"Strana SaS oceňuje krok Igora Matoviča. Veríme, že po jeho volebnom výsledku to nebolo ľahké rozhodnutie. Prijímame ponuku Eduarda Hegera. Sme pripravení sa vrátiť do vlády a pokračovať v práci, v ktorej sme prestali," uviedla strana SaS krátko po brífingu troch koaličných strán. 

Vyjadrenie Richarda Sulíka môžete sledovať v HNtelevízii od 19.30.

Matovič pred týždňom ponúkol svoju demisiu, uviedol však niekoľko podmienok pre koaličných partnerov. 

Mali nimi byť odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), predsedníčky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS), Márie Kolíkovej (Za ľudí) z postu ministerky spravodlivosti a Juraja Šeligu (Za ľudí) z postu podpredsedu Národnej rady. 

Za ľudí podmienky splnila. Sulík pred troma dňami pozastavil členstvo SaS v koalícii. O situácii chcel rokovať až potom, ako odstúpi Matovič. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.