Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2021, 13:29 Aktualizované dňa 26.03.2021 o 13:41

Uniknutý list ukazuje, že ak skončí Matovič, hrozí OĽaNO odchod poslancov

OĽaNO je momentálne najsilnejšou koaličnou stranou a v parlamentne má 53 poslancov.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/D. Veselský

Premiér Igor Matovič v premiérskej funkcii na seba viaže aj časť poslancov OĽaNO. Ak odíde, z klubu vystúpia. Takúto informáciu priniesla televízia TA3.

Tá zverejnila list, ktorý má v súčasnosti kolovať medzi poslancami strany. Adresovaný je predsedníctvu OĽaNO. Jeho zámerom je vyslovenie postoja k súčasnej koaličnej kríze a ukázanie toho, že poslanci stoja za Igorom Matovičom.

Takto premiér Matovič ohlásil možnosť svojej demisie aj s podmienkami:

"Moje rozhodnutie je pevné a nemenné, nebudem súčasťou poslaneckého klubu, ktorý sa rozhodne hodiť lídra svojho hnutia cez palubu. Budem mať vážny problém stáť za takouto koalíciou, ktorej súčasťou bude taký poslanecký klub," píše sa v liste.

​Koľko poslancov OĽaNO ho podpísalo a koľkí to ešte zvažujú, zatiaľ nie je jasné.

OĽaNO je momentálne najsilnejšou koaličnou stranou a v parlamentne má 53 poslancov.  Celá štvorkoalícia má dokopy v parlamente dokopy 92 hlasov, ktoré jej zabezpečuje ústavná väčšina. 

Ak by prišla čo i len o pár poslancov, ktorí by odišli s premiérom, o túto väčšinu by prišla. 

Pri tom práve ústavná väčšina bola argumentom pri vzniku koalície, prečo sa spájali až štyri strany. Viacerí lídri apelovali na to, že len s ústavnou väčšinou môžu presadzovať zásadné reformy, s ktorými do vlády išli. 

Ak by však premiér zostal a s ním aj celý klub OĽaNO, odišli by dve koaličné strany a vláda by prišla v parlamente aj o jednoduchú väčšinu 76 hlasov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.