Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2021, 10:53 Aktualizované dňa 25.03.2021 o 11:14

Skončilo už šesť ministrov Matovičovho kabinetu. Na demisiu Gröhlinga a Korčoka premiér neprišiel

Gröhling a Korčok oznámili svoju demisiu v stredu.

Skončilo už šesť ministrov Matovičovho kabinetu. Na demisiu Gröhlinga a Korčoka premiér neprišiel
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala vo štvrtok demisiu ministrov školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS).

Rezort školstva má dočasne viesť minister financií Eduard Heger (OĽANO) a rezort diplomacie zas minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

​Slávnostného aktu sa nezúčastnil premiér Igor Matovič.

Gröhling a Korčok oznámili svoju demisiu v stredu. Nasledovali tak predsedu SaS Richarda Sulíka. Ten podal demisiu po tom, ako premiér Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu (21. 3.) oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády.

Určil si na to viacero podmienok, medzi nimi aj odchod Sulíka z vlády. SaS už skôr dala premiérovi do stredy ultimátum na odchod z funkcie. Hrozí odchodom z koalície.

Demisiu už podali ministri zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a práce Milan Krajniak (Sme rodina). Odišla aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, odchod nevylúčila vicepremiérka Veronika Remišová (obe Za ľudí).

​Matovičova vláda je v kríze, prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v nej bolo dlhodobo. SaS a Za ľudí vyzvali na rekonštrukciu vlády a výmenu premiéra. Liberáli chcú aj úplný odchod Matoviča z vlády. Koaličné strany naďalej hovoria o zachovaní štvorkoalície.

Šéf parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár pripustil predčasné voľby, ak sa kríza nevyrieši do konca budúceho týždňa. Koaličné strany však predčasné voľby odmietajú. Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala premiéra na demisiu.

Celý prejav prezidentky:

"Vážený pán podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky,
vážený pán minister obrany Slovenskej republiky,
vážený pán Korčok,
vážený pán Gröhling,

chcem sa vám obom poďakovať za prácu, ktorú ste odviedli ako členovia vlády počas roku svojho pôsobenia. Bol to pre vás, tak ako pre každého občana republiky, mimoriadne náročný rok. Ďakujem vám za úsilie a námahu, ktorú ste pri vedení svojich rezortov vynaložili.

Vážený pán Korčok,
prevzali ste rezort diplomacie po období, keď sa proklamovaná zahranično-politická orientácia republiky nie vždy zhodovala s konkrétnymi činmi a postojmi reprezentantov štátu. Vašim príchodom na post ministra sa výrazne posilnila snaha o jednotu v zahraničnopolitickom pôsobení, a to si veľmi cením.
Nielen programové dokumenty vlády, ale aj konkrétne postoje, ktoré ste tlmočili v zahraničí, boli vierohodným dôkazom, že Slovenská republiky patrí a chce patriť do spoločenstva demokratických štátov, ktoré uznávajú spoločné hodnoty, čo bol a stále je hlavný dôvod, pre ktorý sme integrovaní do európskych a transatlantických štruktúr.

Oceňujem dôslednosť, s akou ste v zásadných otázkach zahraničnej politiky vychádzali z princípov medzinárodného práva a naši partneri a spojenci tak mohli považovať Slovenskú republiku za predvídateľného a spoľahlivého partnera. Vysoko hodnotím aj vašu reakciu na skutočnosti, ktoré ste vyhodnotili ako zasahovanie do našich vnútorných záležitostí. Z pohľadu výkonu mojich ústavných kompetencií v zahraničnej politike sme boli najbližšími partnermi a na vaše postoje som sa vždy mohla spoľahnúť. Latku výkonu ministerského mandátu ste svojou činnosťou postavili skutočne vysoko. Aj za to vám, pán Korčok, ďakujem!

Vážený pán Gröhling,
problémy, s ktorými ste sa potýkali, možno najlepšie ilustruje fakt, že ste v povojnovej histórii prvý minister školstva, počas pôsobenia ktorého boli školy väčšinu času zatvorené. Na takú situáciu rezort nebol a ani nemohol byť pripravený, a preto je pochopiteľné, že sa prístupy a riešenia hľadali za pochodu a vyžadovali si obrovské množstvo práce nielen od vás, od ministerstva, ale aj od učiteľov a pracovníkov v školstve. Príbehy o tom, aké prekážky sa museli pri hľadaní inovatívnych prístupov prekonávať, sú známe a je obdivuhodné, čo všetko pri online vyučovaní napokon učitelia zvládli v záujme toho, aby naše školy aj v koronakríze plnili svoje poslanie. Chcela by som osobitne oceniť, že vami vedené ministerstvo využilo leto na dôslednú prípravu na očakávanú druhú vlnu pandémie a spoločne s epidemiológmi pripravilo zrozumiteľný nástroj v podobe školského semafora, ktorý ste aj úspešne v septembri spustili.

Žiaľ, tento nástroj, ktorý bol založený na myšlienke, že v pandémii sa školy zatvárajú ako posledné a otvárajú ako prvé, a ktorý sme v uplynulom období slovne všetci uznávali ako správnu a nespochybniteľnú, sa ani napriek vašej snahe nepodarilo v praxi dlhodobejšie naplniť. Mnohí žiaci a študenti nemali počas pandémie prístup k technike a k internetu, aby sa priamo zapojili do digitálneho vyučovania. Viem však, že v druhej vlne ste sa osobitne zasadzovali o to, aby sa takýto žiaci a študenti mali možnosť vzdelávať v malých skupinkách prezenčne na školách s cieľom znížiť ich znevýhodnenie. Vážim si, že v Pláne obnovy je ministerstvom školstva vypracovaný kvalitný dlhodobý reformný zámer na použitie 800 miliónov eur určených na vzdelávanie našej novej generácie, od škôlkárov až po doktorandov. Nemôžeme si dovoliť túto príležitosť premárniť.

Vážený pán Korčok,
vážený pán Gröhling,
odchádzate od rozrobenej práce, čo vôbec nie je ľahké rozhodnutie. Svoje demisie podávate nielen ako vyjadrenie individuálneho rozhodnutia, ale aj ako prejav stanoviska politickej strany, ktorá vás do vlády nominovala, a ktorá už dnešným dňom nemá v kabinete zastúpenie. Vaše rozhodnutie však plne rešpektujem a želám vám veľa úspechov v ďalšom pôsobení.

Pán minister financií,
pán minister obrany,
obom vám želám veľa úspechov pri vedení rezortov, ktorých riadením ste dnes boli dočasne poverení."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.