Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2021, 16:29 Aktualizované dňa 23.03.2021 o 19:10

Čaputovej došla trpezlivosť. Je nevyhnutné, aby Matovič podaním demisie umožnil dohodu, povedala

Prezidentka poskytla vyhlásenie po demisii štvrtého člena kabinetu v krátkom čase.

Pred týždňom som na tomto mieste verejne požiadala pána premiéra Matoviča, aby čo najskôr ukončil krízu. Ukázalo sa však, že čas situácii nepomohol. Uviedla to vo vyhlásení prezidentka Zuzana Čaputová.

"Je nevyhnutné, aby premiér svojou demisiou umožnil uzavretie dohody koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády," hovorí prezidentka s tým, že presne tieto slová povedala pred týždňom predsedovi vlády.

​Postavenie a pozícia žiadneho človeka nie podľa hlavy štátu dôležitejšia ako záujem krajiny a občanov.

Čaputová poskytla vyhlásenie po demisii štvrtého člena kabinetu v krátkom čase. "Koncom tohto týždňa môže byť vláda oslabená o takmer polovicu ministrov," vyhlásila. 

Podľa prezidentky neodchádzajú len ministri zodpovední za stav krízy, ale postupne aj tí najlepšie hodnotení.

Hlava štátu tiež kritizovala to, že koaličná kríza zasiahla aj fungovanie parlamentu. Šéf Národnej rady Boris Kollár dnes na týždeň prerušil schôdzu.

"Výkonná a zákonodarná moc teda nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili," povedala Čaputová.

Naťahovaním vládnej krízy dávajú podľa nej politici ľuďom krutý odkaz odtrhnutosti od ich reálnych životov.

Funkčnosť vlády je podľa prezidentky verejným záujmom. "Vláda nie je eseročka, v ktorej si podielnici dohadujú svoje ďalšie fungovanie podľa osobných záujmov," poslala odkaz koaličným politikom.

OĽaNO reaovalo na výzvu prezidentky. "Berieme na vedomie vyjadrenie pani prezidentky. Naším cieľom je čo najskoršie ukončenie koaličnej krízy, pokračovanie vlády a napĺňanie jej programového vyhlásenia. Preto pokračujeme v rokovaniach s koaličnými partnermi tak, ako sme avizovali včera," uvádza sa v stanovisku.

Celé vyhlásenie prezidentky:

"Pred týždňom som na tomto mieste verejne požiadala pána premiéra Matoviča, aby čo najskôr ukončil vládnu krízu. Ukázalo sa, že čas situácii nepomohol. Práve naopak. Vládna kríza sa ďalej prehlbuje. Dnes som prijala už štvrtú demisiu člena vlády a ďalší dvaja svoj odchod z vlády avizujú. Koncom tohto týždňa môže byť vláda oslabená o takmer polovicu ministrov. Neodchádzajú pritom len ministri zodpovední za stav krízy, ale postupne odchádzajú najlepšie hodnotení ministri, na ktorých práci vláda stojí.

Nespôsobilosť prijímať väčšinové rozhodnutia sa preniesla už aj na pôdu parlamentu. Ten prerušil svoju pravidelnú schôdzu, lebo nedokáže zabezpečiť plynulé prijímanie, ani len vládnych návrhov zákonov. Výkonná a zákonodarná moc teda nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili.

Tri týždne rokovaní bez výsledku, a to všetko pred kulisami preplnených nemocníc, vyčerpaných zdravotníkov a ľudí zápasiacich o život, zdravie a vlastnú dôstojnosť je nebezpečné a neohľaduplné. Každým dňom trvania vládnej krízy dávajú politické elity ľuďom krutý odkaz odtrhnutosti od ich reálnych životov. Vláda nie je eseročka, v ktorej si podielnici dohadujú svoje ďalšie fungovanie podľa osobných záujmov. Vláda je orgán verejnej moci, ktorý má vykonávať službu ľuďom. Vláda a jej funkčnosť je verejným záujmom.

Preto dnes aj verejne hovorím, čo som pánovi premiérovi pred týždňom v paláci povedala medzi štyrmi očami - je nevyhnutné, aby premiér svojou demisiou umožnil uzavretie dohody koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády. Postavenie a pozícia žiadneho človeka nie je a nesmie byť dôležitejšia ako záujem krajiny a jej občanov."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.