Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2021, 12:55 Aktualizované dňa 23.03.2021 o 13:50

Heger ubezpečil, že AstraZeneca je bezpečná

Vznikli obavy, že vakcína spôsobuje trombózy a embólie, čo vyvolalo vlnu nedôvery. 

Minister Eduard Heger, ktorý je poverený riadením rezortu zdravotníctva ubezpečil, že vakcína od spoločnosti AstraZeneca je bezpečná.

"Vezmime rozum do hrsti a nenechajme sa spochybniť falošnými prorokmi," povedal Heger o očkovaní a vymenúval jeho pozitíva. "Očkovanie je synonymom slobody a hrádzou pred utrpením. Spochybňovanie akejkoľvek vakcíny je hazardovanie so životmi občanov," dodal Heger.

Na politikov apeloval, aby vakcínu od spoločnosti AstraZeneca nespochybňovali. Zastupujúci minister zdravotníctva zdôraznil, že všetky vakcíny, ktorými sa na Slovensku očkuje, sú bezpečné. 

"Slovenská vláda nepustí nič, čo by si najprv neprekontrolovala," povedal.

Heger tak reagoval na pochybnosti, ktoré sa objavili pri vakcíne AstraZeneca. Vznikli obavy, že vakcína spôsobuje trombózy a embólie, čo vyvolalo vlnu nedôvery. 

Podľa šéfky ŠÚKL-u Zuzany Baťovej bol na európskej úrovni prijatý záver, že nie je súvis medzi zvýšeným rizikom medzi vznikom tromboembolických príhod a očkovaním AstraZeneca. Baťová upozorňuje, že riziko týchto príhod je vyššie pri nezaočkovaní.

Baťová dodala, že na Slovensku bolo hlásených necelých dvetisíc prípadov vedľajších účinkov po podaní vakcínou AstraZeneca. Trombózy sa vyskytli v štyroch prípadoch. Súvislosť s vakcínou bola pri nich časová a nie kauzálna, nakoľko mali tieto osoby podobné príhody aj v minulosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.