Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2007, 13:55

Podľa Trnku sú podmienky pre prokurátora na GP nezmyselné

"Mladí ľudia, ktorí majú ambíciu a možnosť preukázať svojou prácou, že majú niečo navyše, tak na Generálnej prokuratúre ako aj v Eurojuste boli obmedzovaní dĺžkou praxe," uviedol dnes Trnka po vymenovaní nového národného zástupcu v Eurojuste Ladislava Hamrana.

Niektoré obmedzenia, ktoré sa týkajú podmienok pre uchádzačov na niektoré posty sú podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku nezmyselné. "Mladí ľudia, ktorí majú ambíciu a možnosť preukázať svojou prácou, že majú niečo navyše, tak na Generálnej prokuratúre (GP) ako aj v Eurojuste boli obmedzovaní dĺžkou praxe," uviedol dnes Trnka po vymenovaní nového národného zástupcu v Eurojuste Ladislava Hamrana. Podľa novely zákona o Eurojuste, ktorá platí od 1. júla tohto roka, nemusí mať národný zástupca SR volený na štyri roky 10-ročnú prax v prokuratúre.
Perfektnú znalosť cudzieho jazyka a schopnosť pohybovať sa v medzinárodných oblastiach majú už podľa Trnku mladí ľudia po skončení školy, ktorí z hľadiska veku nemôžu mať ešte 10-ročnú prax. "Mne je nanič prokurátor, ktorý ma 25-ročnú prax, ale nevie komunikovať plynule anglicky alebo iným cudzím jazykom," povedal Trnka. Podľa neho už mladá generácia toto ovláda. "Ja si myslím, že tá prax je vlastne brzdou a nemotivuje mladých ľudí," dodal generálny prokurátor.
Podmienka 10-ročnej praxe zrejme nebude figurovať ani v novelizovanom zákone o prokuratúre. "V zákone o prokuratúre, ktorý ideme teraz meniť, tiež budeme meniť podmienku 10-ročnej praxe pre prokurátorov, ktorí chcú pôsobiť na GP," uviedol Trnka. Aj novovymenovaný zástupca SR v Eurojuste L. Hamran je piaty rok na stáži na GP, ale môže byť platený podľa základnej platovej tarify len ako stážista okresnej prokuratúry. "Vykonáva pritom trikrát dôležitejšiu prácu, rieši závažnejšiu trestnú činnosť ako prokurátor na okresnej prokuratúre," komentoval súčasný stav Trnka, podľa ktorého je podmienka 10 ročnej praxe nezmyslom. "Tieto ustanovenia pôjdu zo zákonov preč."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.