Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2021, 11:01

Novými testami sa už testujú prvé deti aj dospelí so zdravotným postihnutím

Špeciálne antigénové testy majú 100-percentnú špecificitu a dosahujú senzitivitu 97,25 percenta.

Novými testami sa už testujú prvé deti aj dospelí so zdravotným postihnutím
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Testami z prednej časti nosa sa už testujú prvé deti aj dospelí so zdravotným postihnutím.

Občianske združenie Nemocnica deťom rozdalo 20-tisíc antigénových testov nového typu, pri ktorých odber sa nevykonáva už z nosohltana. Informovala o tom predsedníčka OZ Nemocnica deťom Zuzana Čižmáriková.

Prvýkrát sa tak mohli napríklad testovať aj pacienti s ťažkým zdravotným postihnutím v špeciálnom rehabilitačnom centre v Piešťanoch. Testuje sa aj vo viacerých školách na hornej Orave.

Oravský záchranný systém antigénové testy rozdáva po všetkých základných školách na Orave.

„Našej škole to veľmi pomohlo, pretože je to šetrnejšia metóda odberu vzorky a deťom prístupnejšia. Postup je ľahko a zrozumiteľne napísaný v priloženom letáku," opísala Mária Olešová, riaditeľka Základnej školy s materskou školou Krušetnica.

Testy sa podľa Čižmárikovej aktuálne využívajú aj v krajských zariadeniach sociálnych služieb v Bratislavskom samosprávnom kraji, kde mohli vďaka šetrnejšej metóde odberu vzorky testovať aj ľudí, ktorých zdravotný stav to doteraz nedovoľoval.

"Sú použité na testovanie detí, seniorov a dospelých najmä s viacnásobným postihnutím, ale aj imobilných prijímateľov sociálnych služieb,“ spresnil predseda BSK Juraj Droba.

Špeciálne antigénové testy majú 100-percentnú špecificitu a dosahujú senzitivitu 97,25 percenta.

Pre vykonanie testu postačuje len výter z prednej časti nosa, nie z nosohltanu ako pri ostatných antigénových testoch.

Test je podľa Čižmárikovej citlivý aj na možné mutácie nového koronavírusu, a to britský, brazílsky aj juhoafrický variant. Testy občianskemu združeniu venovala spoločnosť Siemens Healthineers.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.