Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2021, 08:59

Očkovanie sa na Slovensku spomalí, dôvodom je výpadok vakcín AstraZeneca

Viaceré župy už avizovali, že nedostatok vakcín AstraZeneca obmedzí fungovanie centier.

Očkovanie sa na Slovensku spomalí, dôvodom je výpadok vakcín AstraZeneca
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

V marci malo na Slovensko doraziť 309-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca, no nakoniec dostaneme len vyše 25-tisíc dávok látky, ktorú vyvinula Oxfordská univerzita.

Tento výpadok výrazne zasiahne plynulosť očkovania na Slovensku. Dotkne sa to vekovej skupiny od 60 do 70 rokov, ktorí sa očkujú vakcínou AstraZeneca.

Obmedzenia vo veľkých centrách

"Budeme sa musieť tomu prispôsobiť vo veľkokapacitných očkovacích miestach, kde sa očkuje práve touto vakcínou," povedala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Veľkokapacitné centrá prevádzkujú samosprávne kraje a očkujú len počas víkendov. Viaceré župy podľa denníka Sme už avizovali, že nedostatok vakcín obmedzí fungovanie centier. Najbližšieho víkendu (20. až 21. marca) by sa to dotknúť nemalo a zaregistrovaní seniori budú zaočkovaní.

Ľudia nad 70 rokov by aktuálne obmedzenia pocíť nemali. Dostávajú totiž vakcíny od spoločností Moderna a Pfizer-BionTech.

Menej dávok aj od Pfizeru

Slovensko môže mať komplikácie aj pri látkach od americko-nemeckého konzorcia. Hospodárske noviny ako prvé upozornili na to, že štát si neobjednal všetky možné vakcíny od Pfizeru.

Ministerstvo zdravotníctva priznalo, že v decembri sme popri objednávke 2,4 milióna vakcín nesiahli po ďalšom balíku 1,2 milióna.

V januári sme si mohli zase objednať ďalších 3,6 milióna a HN na základe informácií od Pfizeru upozorňovali, že sme zazmluvnili len 600-tisíc a teraz sa snažíme chybu dobehnúť tým, že rokujeme o ďalších 2,8 milióne dávok cez opciu.

Tá však príde už neskôr ako pôvodný kontrakt, čo nám zníži aprílové dodávky oproti iným krajinám.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.