Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2021, 14:05 Aktualizované dňa 18.03.2021 o 14:36

Kauza Pfizer: Ministerstvo spravilo chybu, nemalo však zlý úmysel, tvrdí Cigániková

Brífing Jany Bittó Cigánikovej po rokovaní výboru NR SR pre zdravotníctvo, sledujte v HNtelevízii naživo.

Kauza Pfizer: Ministerstvo spravilo chybu, nemalo však zlý úmysel, tvrdí Cigániková
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Výbor pre zdravotníctvo mimoriadne rokoval kvôli dodávkam vakcíny Pfizer. Predstaviteľov rezortu zdravotníctva sa poslanci pýtali, ako to bolo s troma miliónmi dávok vakcíny, ktoré si Slovensko nechalo ujsť. Na túto kauzu ako prvé upozornili HN.

​Šéfka výboru Jana Bittó Cigániková po rokovaní priznala, že Slovensko spravilo chybu. V čase, keď prišla ponuka Európskej únie na zakontrahovanie vakcín ju Slovensko nevyužilo, pretože sme mali podľa Cigánikovej rezervovaných celkovo 10 miliónov dávok vakcín od rôznych výrobcov.

To bolo podľa poslankyne málo a mali sme k tomu pristupovať skôr ako Európska únia, ktorá sa snažila získať štyri až päťnásobok potrebného počtu vakcín.

"V čase, keď odmietali prvú opciu, ktorú nevyužili a druhú, kde využili len 600-tisíc nemali mať informácie o tom, že budú problémy s dodávkami," hovorí Cigániková s tým, že keď toto bolo zrejmé, objednalo ministerstvo vakcíny aj nad rámec.

Rezort zdravotníctva poslancov upozorňoval, že Slovensko má v tejto chvíli zakontrahovaný dostatočný počet vakcín a o ďalších sa ešte rokuje. Zároveň prisľúbil, že vakcíny prídu včas.

​Cigániková hovorí, že bola dookola ubezpečovaná, že všetky vakcíny prídu v druhom až štvrtom kvartáli. "Toto znamená apríl až december a nie je nikde zachytené v akom čase," vysvetlila poslankyňa.

"Keď ministerstvo tvrdí, že to príde včas, tak realita ukáže, či majú pravdu," dodala s tým, že sa to nedá nijak kontrolovať.

"Podľa mňa je už teraz jasné, že sme boli príliš opatrní a mali sme ako Európska únia zaobstarať viac vakcín," uzavrela Cigániková. Tvrdí však, že bol za tým úprimný záujem, že zakontrahovaný počet vakcín bude stačiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.