Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2021, 13:12 Aktualizované dňa 18.03.2021 o 14:03

Žilinka podal na Ústavný súd návrh na začatie konania. Dôvodom sú vyhlášky Mikasovho úradu

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal Ústavnému súdu návrh na začatie konania v súvislosti s napadnutými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva.

Maroš Žilinka
Zdroj: TASR/J. Novák

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal Ústavnému súdu návrh na začatie konania v súvislosti s napadnutými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva.

Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

​Ako uviedol hovorca, cieľom podaného návrhu je predovšetkým odstrániť pochybnosti o súlade oprávnenia úradu vydávať vyhlášky ako všeobecné záväzné právne predpisy, s Ústavou a príslušným ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, z hľadiska formálnej publicity a materiálnej publicity týchto vyhlášok ako požiadavky princípov právneho štátu.

Žilinka navrhuje pozastavenie účinnosti ustanovení, na základe ktorých sú vydávané vyhlášky úradu ako všeobecné záväzné právne predpisy vyhlasované vo vestníku vlády.

Žiada zároveň aj o odstránenie ústavných pochybností o spôsobe vykonania retroaktívnej zmeny povahy opatrení vydávaných úradom pred účinnosťou ustanovenia príslušného zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia na vyhlášky, prechodným ustanovením uvedeného zákona.

Tým sa podľa názoru Žilinku odňala možnosť účinnej súdnej ochrany proti aktom úradu, garantovanej Ústavou.

​Ako doplnil Skladan, Žilinka v podanom návrhu žiada aj o odstránenie ústavných pochybností o vylúčení nároku na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa príslušného zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, čím sa pripojil k už podanému návrhu prezidentky SR. Generálny prokurátor koncom januára informoval, že ÚVZ porušil dvoma vyhláškami zákon.

Vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.

Porušenie videl aj vo vyhláške z 10. januára, ktorá sa týkala nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie. Dotknuté vyhlášky už medzičasom nahradili nové.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.