Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2021, 14:40

Kauza Pfizer: Čaputová zverejnila päť otázok, na ktoré žiada od Hegera odpoveď

Prezidentka ponúkla dočasnému ministrovi zdravotníctva svoje zahraničné kontakty.

Kauza Pfizer: Čaputová zverejnila päť otázok, na ktoré žiada od Hegera odpoveď
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezidentka Zuzana Čaputová adresovala list zastupujúcemu ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi v súvislosti s plánovanými dodávkami vakcín proti koronavírusu.

​Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Čaputová tiež ponúkla Hegerovi svoje zahraničné kontakty kvôli včasnému zabezpečeniu dostatočného množstva vakcín.

HN v pondelok informovali, že Slovensko si z druhej várky očkovacích látok Pfizeru neuplatnilo celý 2,4-miliónový balík, ale iba 600-tisíc dávok. 

Podľa prezidentky je kľúčovým faktorom pre úspech vakcinačnej stratégie dôvera verejnosti.

„Aby ľudia mohli dôverovať štátnym orgánom, musia rozumieť dôvodom, na základe ktorých prijímajú rozhodnutia a konajú. Pre budovanie dôvery občanov voči štátu je veľmi dôležitá transparentnosť jeho krokom,“ píše v liste. 

Prezidentka očakáva od ministra odpovede na nasledujúce otázky:

  • Podľa medializovaných informácií Slovenská republika nevzniesla nárok na 1,2 milióna vakcín, a neskôr na 1,8 milióna vakcín Pfizer-BioNTech. Na základe odporúčania ktorého subjektu, z akého dátumu a s akým odôvodnením bolo toto rozhodnutie prijaté?
  • Aký je dopad tohto rozhodnutia na dodávky vakcín v období január až jún 2021?
  • Podľa medializovaných informácií Slovenská republika následne vzniesla požiadavku na 1,2 milióna vakcín, a následne ďalších 1,6 milióna vakcín Pfizer-BioNTech. Na základe odporúčania ktorého subjektu, z akého dátumu a s akým odôvodnením bolo prijaté toto rozhodnutie?
  • Aký je aktuálny očakávaný harmonogram dodávok jednotlivých vakcín na jednotlivé kalendárne mesiace roka 2021?
  • Je možné vzhľadom na rozdiely medzi zazmluvnenými a skutočnými dodávkami vakcín informovať o aktualizovanom harmonograme dodávok vakcín na pravidelných tlačových konferenciách o aktuálnej epidemickej situácii?

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.