Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2021, 00:00

Milióny naše duše nespasia, viac personálu však áno

Bola v programovom vyhlásení vlády a je v pláne obnovy. Na starostlivosť o psychicky chorých má ísť sto miliónov eur. HN urobili veľký prehľad o stave tohto medicínskeho odboru na Slovensku.

Milióny naše duše nespasia, viac personálu však áno
Zdroj: Dreamstime

Mal 26 rokov. Erik, ktorého priezvisko máme v redakcii, rád pomáhal susedom, pracoval na čerstvom vzduchu, vyrábal klobásy a pil žinčicu zo salaša. Bol to mladík, akých sú na Slovensku tisíce. Od väčšiny jeho rovesníkov ho však líšilo niečo podstatné. Trpel bipolárnou afektívnou poruchou. Tá ho zatlačila do kúta a v jeden júlový deň si siahol na život.

Podľa posledných štatistík Národného centra zdravotníckych informácií bolo predvlani na Slovensku 498 dokonaných samovrážd. O tomto radikálnom kroku sa v médiách píše v pravidelnom intervale, keď sa preň rozhodne herec, politik či športovec. V oveľa nižšej miere sa však zverejňujú články o tom, čo často predchádza dobrovoľnému odchodu z nášho sveta – psychické problémy.


Chýba nám fyzično
Pandémia pritom túto problematiku značne podčiarkla. Podľa štúdie zverejnenej v špecializovanom medicínskom týždenníku The Lancet takmer pätina pacientov s chorobou COVID-19 vykázala znaky duševnej poruchy v priebehu troch mesiacov. Vedecký časopis Nature zas poukazuje na mimoriadny nárast psychiatrických ťažkostí v populácii od vypuknutia nákazy. Až 42 percent Američanov v decembri vyhlásilo, že mali príznaky spojené s depresiou či úzkostnými stavmi, kým medzi januárom a júnom 2019 ich bolo iba 11 percent.


Aj tieto neblahé dosahy sú spomenuté v časti plánu obnovy, ktorá je venovaná starostlivosti o duševné zdravie. Dokument je práve v medzirezortnom pripomienkovom konaní a Európskej komisii ho musí Slovensko predložiť do 30. apríla. „Pandémia a následne prijaté reštriktívne opatrenia viedli k obmedzeniu fyzických kontaktov, sociálnej izolácii a ekonomickej neistote,“ píše sa v stati. Na zlepšenie tejto oblasti zdravotníctva bude alokovaných sto miliónov eur. Financie majú byť rozdelené medzi päť hlavných pilierov. HN sa pozreli na výzvy, s ktorými sa u nás borí starostlivosť o duševné zdravie, na pozadí pripravovanej reformy. Tá bola pritom jednou z priorít zahrnutých v programovom vyhlásení vlády.

Vzácny personál
Práve ciele opísané v druhej oblasti programu považujú profesionáli sektora, ktorých oslovili HN, za jedny z najkľúčovejších. Ide totiž o akútne nedostačuj

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.