Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2021, 00:00

Člen Bankovej rady NBS pre HN: Návrat do normálu po pandémii? Mal by byť postupný. Preto nemusí spôsobiť šoky na trhu

Ľuboš Pástor bol posledných šesť rokov členom Bankovej rady NBS. A túto funkciu bude zastávať ďalšie obdobie – schválila vláda. Tento top slovenský ekonóm a člen vedenia centra pre výskum cenných papierov na Chicagskej univerzite pre HN hovorí, že aj ekonomike by pomohlo čo najrýchlejšie očkovanie.

Člen Bankovej rady NBS pre HN: Návrat do normálu po pandémii? Mal by byť postupný. Preto nemusí spôsobiť šoky na trhu
Zdroj: CHICAGOBOOTH.EDU

Už šesť rokov ste boli členom bankovej rady NBS. V úvode pandémie bola Európska centrálna banka mimoriadne akcieschopná. Vychádza to aj zo skúseností z neštandardných opatrení, ktoré realizovala v minulosti?
Áno, ECB na pandémiu zareagovala rýchlo a dôrazne. Jednak umožnila komerčným bankám požičať si peniaze za výhodných podmienok, aby mohli ľahšie poskytovať úvery firmám a domácnostiam. Tiež uvoľnila kapitálové požiadavky pre banky a takisto významne zvýšila svoje dlhopisové nákupy. Všetky tieto neštandardné opatrenia bolo možné rozbehnúť rýchlo, pretože s nimi už ECB mala skúsenosti.

Na druhej strane, nebola táto aktivita podmienená aj možno negatívnymi skúsenosťami z konzervatívneho prístupu počas finančnej a dlhovej krízy?
Centrálne banky sa poučili z nedávnych kríz, aj z finančnej krízy v roku 2008, aj z eurokrízy v roku 2012. Naučili sa, že rýchly a razantný zásah pomáha stlmiť bolesť, ktorú ekonomika utrpí v dôsledku negatívneho šoku. Navyše v prípade koronakrízy tento šok nemal pôvod vnútri finančného systému, takže nebolo koho obviňovať a bolo ľahšie odôvodniť prudké zásahy centrálnych bánk aj vlád samotných.


Ktoré rozhodnutie centrálnych bánk považujete za posledný rok za najdôležitejšie? A nehovoríme len o ECB.
Mimoriadne dôležité boli opatrenia amerického Fedu na stabilizáciu finančných trhov, ktoré sa v marci minulého roku nes

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.