Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2021, 16:20 Aktualizované dňa 14.03.2021 o 19:44

Pčolinský ide do väzby, vzdal sa funkcie riaditeľa SIS

Sudca pre prípravné konanie rozhodoval približne deväť hodín.

Z korupcie obvinený riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné. Médiá o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby V. P. Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Súd zamietol žiadosť obvineného nahradenia väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka. Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko obvinený podal voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR," povedala Kudjáková.

Výpovede dvoch svedkov 

Obhajkyňa Pčolinského Eva Mišíková uviedla, že akceptujú rozhodnutie ŠTS. Voči rozhodnutiu sa odvolali. Písomné zdôvodnenie odvolania vyhotoví až po doručení písomného zdôvodnenia rozhodnutia ŠTS.

Jej klienta eskortovali do ústavu v Leopoldove. Advokátka zdôraznila, že mimo výpovedí dvoch svedkov - bývalého námestníka SIS Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa nepredložil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadne ďalšie dôkazy.

Svojho klienta pripravovala aj na možnosť, že bude väzobne stíhaný. Mišíková v nedeľu tiež oznámila, že obvinený riaditeľ SIS Pčolinský sa vzdáva svojej funkcie.

Dlhé rozhodovanie 

Sudca pre prípravné konanie rozhodoval približne deväť hodín, keď neverejný výsluch sa začal o 10.00 h. Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok v skorých ranných hodinách.

Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Beňo mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur.

Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Kollára. Skutok sa mal stať v auguste minulého roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.