Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2021, 08:39

Na väzobné stíhanie Pčolinského neexistuje dôvod, tvrdí jeho advokátka

Návrh na väzobné stíhanie Mišíkovej ešte doručený nebol.

Na väzobné stíhanie Pčolinského neexistuje dôvod, tvrdí jeho advokátka
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Advokátka Eva Mišíková nevidí ani jeden dôvod na väzobné stíhanie jej klienta - obvineného riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.

Obhajkyňa opakovane zdôraznila, že absentuje aj jeden z materiálnych predpokladov väzby a to dôvodné podozrenie zo spáchania skutku.

"Môj klient sa riadil stanoviskom Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktoré bolo zaslané SIS 15. februára. Nevypovedal ku konkrétnym informáciám, ktoré považoval za povinnosť o nich dodržiavať mlčanlivosť, keďže ide o spravodajské rozpracovanie a použitie konkrétnych prostriedkov v režime vyhradené a dôverné," vysvetlila Mišíková.

Ako zdôraznila, Pčolinský dospel totižto k záveru, že by si prípadne mohol privodiť trestné stíhanie za to, že uviedol utajované skutočnosti, podľa príslušného ustanovenia Trestného zákona. "Ak mu takéto niečo nehrozí, nie je dôvod na to, aby na súde nevypovedal o týchto skutočnostiach," povedala Mišíková.

Reagovala tak informáciu ktorú v piatok poskytla médiám hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová, že obvinený má právo sa vyjadriť ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu a toto nie je obmedzené ani predmetom ochrany utajovaných skutočností. Návrh na väzobné stíhanie Mišíkovej ešte doručený nebol.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na vzatie do väzby Vladimíra Pčolinského z dôvodu možného pokračovania v trestnej činnosti a z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov.

Podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby obvineného zo strany vyšetrovateľa bol doručený prokurátorovi ÚŠP v piatok (12.3.). Zatiaľ nie je známy termín kedy bude sudca pre prípravné konanie ŠTS o návrhu rozhodovať.

Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok v skorých ranných hodinách. Obvinili ho z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris B. mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40-tisíc eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Kollára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.