Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2021, 19:50 Aktualizované dňa 12.03.2021 o 20:40

Vladimír Pčolinský bol dnes na výsluchu. Proti nemu vypovedá aj kajúcnik Makó

Vladimír Pčolinský čelí obvineniu, že zobral úplatok od väzobne stíhaného podnikateľa a advokáta Zoroslava Kollára.

Šéf SIS a nominant Sme rodina Vladimír Pčolinský, ktorého vo štvrtok zadržala NAKA kvôli podozreniam z korupcie, mal dnes vypovedať na polícii. Informáciu priniesol Denník N.

​Pčolinský čelí obvineniu, že zobral úplatok od väzobne stíhaného podnikateľa a advokáta Zoroslava Kollára. Usvedčovať ho mala výpoveď bývalého námestníka SIS Borisa Beňu. Najnovšie však mal proti nemu vypovedať aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó.

Stále nie je jasné, či prokurátor špeciálnej prokuratúry bude žiadať väzbu pre Pčolinského. Ak áno, sudca by mal o nej rozhodovať cez víkend.

"Prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR bol doručený podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby obvinenej osoby V. P. O tom, či bude návrh podaný, prokurátor rozhodne po preštudovaní vyšetrovacieho spisu. V súvislosti s medializovanými správami týkajúcimi sa uplatňovania práv obvineného je nutné skonštatovať, že vo všeobecnosti platí, že obvinený má právo sa vyjadriť ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu a toto nie je obmedzené ani predmetom ochrany utajovaných skutočností," píše sa v reakcii Generálnej prokuratúry.

Hnutie Sme rodina tvrdí, že zadržanie Pčolinského je vykonštruovaná mocensko-politická hra o ovládnutie SIS. 

"Opäť sa pýtam, prečo vyšetrovateľ stále nepožiadal prezidentku o zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS aby vôbec mohol vypovedať. Mám oprávnený pocit, že sa tak deje naschval, aby sa pred rozhodovaním o väzbe nemohol brániť ale najmä za tým vidím strach poniektorých ľudí z toho, že začne vypovedať k obvineniu ale najmä z toho, že predloží listinne dôkazy dokazujuce presný opak. Obhajkyňa taktiež žiadala vyšetrovateľa, aby okamzite v tomto smere konal a požiadal prezidentku o zbavenie mlčanlivosti. Stále nekonal... Vojna o ovládnutie SIS a tlaku na Sme rodina tak pokračuje... Táto špinavá spravodajsko-mocenská hra v ktorej sú zapletení mnohí je niečo, čo si nedovolili ani Bödörovci," napísal jeho brat a poslanec Sme rodina Peter Pčolinský.

​Vo štvrtok v skorých ranných hodinách si po riaditeľa Slovenskej informačnej služby prišli do jeho bytu pod bratislavskými Vinohradmi príslušníci NAKA. A podľa všetkého sa tam postarali o poriadny rozruch. Pred zadržaním vysokopostaveného funkcionára, manžela poslankyne Adriany Pčolinskej a brata poslanca Petra Pčolinského, násilím vyrazili vchodové dvere do bytovky.

Podľa medializovaných informácií mal Pčolinský zobrať 40-tisíc eur od Zoroslava Kollára za to, že ho tajná služba nerozpracuje. Obvinený bol v tomto prípade aj samotný podnikateľ, čo potvrdil jeho advokát Martin Berec. "Prevzali sme uznesenie o vznesení obvinenia. Voči obvineniu ideme podávať sťažnosť," uviedol Berec.

Podnikateľ Zoroslav Kollár popiera obvinenia, že by mal podplácať obvineného riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, aby ho tajná služba nesledovala.

Médiám to po výsluchu Kollára uviedol jeho Berec. "My sme sa vyjadrili, že Pčolinského ani Borisa Beňu (bývalý námestník SIS) nepoznáme a nevieme si to vysvetliť. Ale nekomentovali sme ani výpovede. My sme ich dokonca ani nevideli, keďže nám ich vyšetrovateľ odmietol sprístupniť. Videli sme len uznesenie o vznesení obvinenia a iné dôkazy sme nevideli," povedal advokát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.