Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2021, 15:10 Aktualizované dňa 12.03.2021 o 17:13

Čaputová prijala Krajčího demisiu, riadením zdravotníctva dočasne poverila Hegera

Koniec Mareka Krajčího na poste ministra zdravotníctva je výsledkom koaličnej krízy.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes priajala demisiu Mareka Krajčího na post ministra zdravotníctva. Vedením rezortu dočasne poverila ministra financií Eduarda Hegera. Koniec Krajčího je výsledkom koaličnej krízy, na jeho odchod tlačili dve menšie vládne strany SaS a Za ľudí.

​V následnom prejave prezidentka spochybnila tvrdenie premiéra Igora Matoviča, že koniec Krajčího je obeta. "Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme," vyjadrila sa.

Od Krajčího nástupcu Čaputová očakáva, že bude mať väčšiu podporu vlády pri presadzovaní protipandemických opatrení.

"Pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný," zdôraznila.

Prečítajte si celý prejav prezidentky v neupravenej podobe:

"Vážený pán predseda vlády,
vážený pán podpredseda vlády a minister financií,
vážený pán Krajči,

v tejto chvíli sa vám chcem poďakovať za úsilie a námahu, ktorú ste vynaložili pri výkone vládnej funkcie. Dôverujem tomu, že ste ako minister zdravotníctva konali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, a že rozhodnutia, ktoré ste prijímali, boli vedené dobrými úmyslami.

Žiaľ, ako všetci vieme z vlastnej skúsenosti, niekedy ani toto neprináša také výsledky, aké by sme si želali a aké potrebujeme. A najmä nie v situácii, ktorej zvládnutie je výzvou nielen pre jeden rezort a jedného ministra, ale pre celú vládu a celú krajinu.

Okrem prevádzkových problémov rezortu ste mali za úlohu zvládnuť aj prípravu medicínskeho a epidemiologického plánu boja s pandémiou. Faktom je, že sa vám vaše viaceré kľúčové odporúčania nepodarilo presadiť a nepodržali vás pri tom členovia vlády, ani vlastní ministri. Situácia sa aj preto kontinuálne zhoršovala.

Vážený pán Krajči, váš ľudský vklad a nasadenie do riadenia ministerstva si vážim. Vyvodenie politickej zodpovednosti však považujem za integrálnu súčasť mandátu, ktorý ste ako minister získali. Chcem pripomenúť, že práve vyvodzovanie politickej zodpovednosti bolo jednou z veľkých tém pred voľbami a vaše hnutie očakávania verejnosti na jej vyvodzovanie podporovalo. O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta. Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme.

Od vášho nástupcu očakávame, že v boji s pandémiou bude od vládneho kabinetu dôraznejšie vyžadovať väčšiu podporu a pomoc, a to vo všetkých ohľadoch. Pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný.

Vašou hlavnou úlohou, pán minister financií, ako povereného vedením rezortu, bude dočasne zabezpečiť fungovanie rezortu až do vymenovania nového ministra zdravotníctva.

Vážený pán Krajči, želám všetko dobré vo vašom ďalšom pôsobení."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.