Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2021, 13:09 Aktualizované dňa 09.03.2021 o 13:56

Odídenci z ĽSNS predstavili názov hnutia. Pomohol im ten istý muž, ktorý Kollárovi so Sme rodina

  • Odídenci získali stranu, ktorú v minulosti založil Ivan Gašparovič.
  • Nemuseli tak zbierať 10-tisíc podpisov od občanov potrebných na registráciu novej strany.
Odídenci z ĽSNS predstavili názov hnutia. Pomohol im ten istý muž, ktorý Kollárovi so Sme rodina
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Odídenci z ĽSNS majú mesiac a pol po odchode od Mariana Kotlebu vlastnú stranu. Volá sa Republika. Prostredníctvom tlačovej správy o tom informoval europoslanec Milan Uhrík.

"Konzervatívne hnutie Republika je a bude razantnou, ale dôstojnou politickou silou," píše Uhrík.

​Podrobnejšie programové ciele a personálne obsadenie budú prezentovať neskôr. "Zatiaľ avizujem len toľko, že Republika nie je a ani nebude klonom ĽSNS," zdôrazňuje europoslanec.

Okrem Uhríka Kotlebovu stranu koncom januára opustili poslanci Národnej rady Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Eduard Kočiš a Miroslav Urban.

Jadrom sporu je januárová zmena stanov, ktorá podľa kritikov presúva moc v strane na úkor predsedníctva do rúk Kotlebovi.

​V reakcii najprv viacerí členovia predsedníctva vrátane Uhríka a Mazureka oznámili, že v tomto orgáne preto končia. Smerom ku Kotlebovi adresovali výčitku, že o zmenách nevedeli. Neskôr došlo k už spomínanému odchodu.

Hnutie Republika vzniklo podľa registra v utorok premenovaním subjektu Hlas ľudu. Ten vznikol z Hnutia za demokraciu, ktoré založil Ivan Gašparovič. Upozornil na to portál Aktuality.sk. Odídenci teda nemuseli zbierať 10-tisíc podpisov od občanov potrebných na registráciu novej strany.

Marček už v minulosti dopomohol súčasnému predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi so založením hnutia Sme rodina. Vzniklo z Marčekovej strany. Marček následne kandidoval za Sme rodina v parlamentných voľbách v roku 2016 a stal sa poslancom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.