Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2021, 17:45

Lekár z Covid oddelenia pre HN: Ľudia k nám prichádzajú až päť minút po dvanástej

Ak nie som pri lôžku, neustále hľadím na centrálny monitor a obraz z kamier v pacientskych izbách, hovorí pre HN lekár Covid oddelenia z Nemocnice Agel vo Zvolene Július Pántik.

Lekár z Covid oddelenia pre HN: Ľudia k nám prichádzajú až päť minút po dvanástej
Zdroj: Reuters

Musíte sa rozhodovať, koho pripojíte na umelú pľúcnu ventiláciu a pre koho už nie je voľný prístroj?
Momentálne je situácia s počtom pacientov indikovaných na umelú pľúcnu ventiláciu k počtu ventilátorov značne v neprospech pacientov. Pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu je prakticky posledná možnosť, ako u pacienta zabezpečiť dostatočné okysličenie organizmu. Nie však jedinou. Inhalácia kyslíka s vysokým prietokom prechodne pomáha zlepšiť stav pacienta. Takto získavame čas, aby sme mohli  v prípade nedostatku nájsť lôžko s ventilátorom. Myslím si, že každé oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny aktuálne funguje na hranici svojich kapacít a k situáciám, keď je viac kandidátov na umelú pľúcnu ventiláciu ako ventilátorov, zákonite dochádza.

Je vážnych stavov veľa, lebo pacienti chodia do nemocnice neskoro?
Áno, do nemocnice mnohí pacienti prichádzajú päť minút po dvanástej. Nie je to však úplne ich chyba. Tento stav sa nazýva happy hypoxemia. Dochádza pri ňom k neadekvátnej reakcii mozgu na informácie z receptorov  o nedostatku kyslíka v krvi. Subjektívne sa cítia pomerne dobre, len sa im horšie dýcha. Dokonca po ústupe zvýšenej teploty sa majú lepšie. Je to v prudkom kontraste s nepriaznivými výsledkami vstupných vyšetrení, ktoré hovoria o vážnom priebehu trvajúcom niekoľko dní.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.