Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2021, 13:06 Aktualizované dňa 07.03.2021 o 15:34

Na Slovensku sa potvrdil juhoafrický variant vírusu. Našli ho v siedmich vzorkách

Sedem prípadov juhoafrickej mutácie bolo potvrdených vo vzorkách z viacerých miest Slovenska.

Na Slovensku sa potvrdil juhoafrický variant vírusu. Našli ho v siedmich vzorkách
Zdroj: Reuters

Na Slovensku potvrdili prvých sedem prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu. Potvrdené boli vo vzorkách z viacerých miest krajiny. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ako prvý priniesol informáciu Denník N.

Na viacerých miestach v krajine

"Môžeme potvrdiť, že na Slovensku sa identifikoval juhoafrický variant koronavírusu, kedy sa tento infekčný variant našiel v siedmich vzorkách. V Bratislave boli identifikovaní traja ľudia. Dvaja muži pricestovali z Ukrajiny, tretia žena sa nakazila na Slovensku," uvádza ministerstvo.ďalej vyšla pozitívna vzorka mužovi z okresu Stará Ľubovňa, ktorý sa vrátil z Nemecka, v okrese Dolný Kubín boli pozitívni muž a žena, ktorí necestovali.

"Z banskobystrického okresu vyšli pozitívne vzorky 23-ročnej žene, ktorá pricestovala zo Zanzibaru. Všetky protiepidemické a hygienické opatrenia vrátane domácej izolácie boli a sú dodržané," dodáva Krajčího rezort.

Na prípady upozorňoval už v piatok opozičný politik Richard Raši (Hlas), ministerstvo zdravotníctva vtedy informácie nepotvrdilo.

Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike. Na základe predbežných štúdií sa aj ten rýchlejšie šíri, takisto sa však zatiaľ nepotvrdilo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19.

Je nebezpečný v tom, že umožňuje pôvodcovi covidu čiastočne obísť odpoveď imunitného systému napadnutého človeka. Či budú vakcíny účinné voči mutáciám nového koronavírusu, nie je v tejto chvíli úplne jednoznačné.

Vyskytuje sa vo vyše 30 krajinách. Šíri sa aj v rakúskom Tirolsku, prvé prípady zaznamenali aj Česko, Maďarsko a Poľsko.

Situácia je vážna a hrozba je skutočná

Úrad verejného zdravotníctva už pred časom vyzval ľudí, aby neriskovali a dôsledne zvažovali nevyhnutnosť každej cesty do zahraničia.

"Rekreáciu v zahraničí v takejto vážnej epidemiologickej situácii neodporúčame. Situácia je vážna a hrozba skutočná," zdôraznila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Pripomenula tiež, že po príchode zo zahraničia sa treba riadiť postupmi, ktoré sú zverejnené vo vyhláške ÚVZ SR. Úrad zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa správajú zodpovedne a obozretne.

Pred exotickými dovolenkami v zahraničí dôrazne varuje Slovákov aj konzílium odborníkov. Odborníci poukazujú na to, že počet osôb, ktoré sa novým koronavírusom infikujú na dovolenkách, stále rastie.

Zdôrazňujú, že sa tým zvyšuje riziko zavlečenia nových nebezpečných mutácií. Za mesiace február a marec bolo na Slovensko importovaných 35 pozitívnych prípadov, najviac z Egypta, Tanzánie či Maldív. Medzi krajinami sú aj Spojené arabské emiráty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.