Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2021, 16:06

Kauza Fatima: Medzi obvinených pribudli Gašpar, Krajmer a Hraško

Pre zločin vydierania stíhajú v tejto kauze aj bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú.

Kauza Fatima: Medzi obvinených pribudli Gašpar, Krajmer a Hraško
Zdroj: TASR/Michal Svítok

V kauze trenčianskeho baru Fatima boli obvinené ďalšie tri osoby. Konkrétne policajný exprezident Tibor Gašpar, bývalý riaditeľ NAKA Peter Hraško a exriaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Robert Krajmer.

Potvrdila to hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Upozornil na to spravodajský portál Aktuality.sk.

​Hovorkyňa spresnila, že dva nové skutky, pre ktoré bolo 1. marca vznesené obvinenie, súvisia s vydieraním.

"V posudzovanom prípade budú opätovne vypočúvaní obvinení a niektorí svedkovia, budú vypočúvaní aj noví (ďalší) svedkovia, a preto nemožno v žiadnom prípade konštatovať, že už boli vypočutí všetci svedkovia," dodala.

Vyhlásila, že obvinenie bolo rozšírené pre ďalší skutok aj trom osobám, ktoré sú už v tejto veci trestne stíhané.

Zadržanie Jankovskej

Pre zločin vydierania stíhajú v tejto kauze aj bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú. Tá bola po štvrtkovom (4. 3.) prepustení z väzby opätovne zadržaná.

Jej obhajca Peter Erdös uviedol, že zadržanie súviselo s kauzou Fatima. Tökölyová potvrdila, že do piatkového popoludnia Úrad špeciálnej prokuratúry neevidoval podnet vyšetrovateľa na podanie návrhu na vzatie Jankovskej do väzby.

Okrem kauzy Fatima pribudli Jankovskej v minulosti aj obvinenia po akciách Búrka a Víchrica.

Gašpar, Hraško aj Krajmer sú v súčasnosti obvinení v akcii Očistec. Všetci traja sú stíhaní vo väzbe.

Kauza Fatima

Kauza Fatima sa vlečie už dlhé roky. Tohto známeho baru v Trenčíne sa v minulosti chcela zmocniť mafia na čele s dnes už mŕtvym Petrom Čongrádym.

Michal Vida, ktorý tvrdil, že bol súčasťou Čongrádyho skupiny, v minulosti opísal, ako mala Monika Jankovská ešte ako sudkyňa vziať úplatok za rozhodnutie, ktoré sa týkalo odsudzujúceho rozsudku voči pôvodnému majiteľovi baru Ondrejovi Janíčkovi.

S uvedeným barom sa pred časom spájalo aj meno manželky Róberta Krajmera. Médiám sa podarilo v marci 2018 zistiť, že Mária Krajmerová vtedy podnik spravovala. Robila tak cez spoločnosť BATA a.s., v ktorej zastávala post predsedníčkou predstavenstva.

Jej muž v tom čase stále zastával významnú pozíciu v NAKA. Opustil ju po tlaku verejnosti po tom, ako vysvitlo, že bol neodôvodnene na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.