Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2021, 12:37 Aktualizované dňa 05.03.2021 o 12:54

Žilinka zistil nedostatky v prípade Böhma, ktorý spáchal samovraždu

Prokurátor si neuplatnil zákonné oprávnenia vo vzťahu k zisteniu, že obvinený bol legálnym držiteľom viacerých strelných zbraní.

Žilinka zistil nedostatky v prípade Böhma, ktorý spáchal samovraždu
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zistil nedostatky v postupe dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry v trestnej veci Františka Böhma.

Vyhlásil, že prokurátor si neuplatnil zákonné oprávnenia prokurátora vo vzťahu k zisteniu, že obvinený bol legálnym držiteľom viacerých strelných zbraní. Informoval o tom hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

​Zdôraznil, že prokurátor prijal opatrenia voči Národnej kriminálnej agentúre až po tragickej udalosti, ktorými usmernil jej postup do budúcna.

"Pretože špeciálny prokurátor nevyvodil dôsledky zo zistených nedostatkov podriadeného prokurátora, generálny prokurátor SR využijúc svoju disciplinárnu právomoc vykonal so špeciálnym prokurátorom a prokurátorom ÚŠP pohovor v zmysle zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry," dodal hovorca.

​Doplnil, že posúdenie správnosti a zákonnosti postupu vyšetrovateľa NAKA a príslušného útvaru Policajného zboru je predmetom trestného konania vedeného vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby pod dozorom prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava.

Böhm sa zastrelil večer 12. februára v obci Plavecký Štvrtok. Bol bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby, s políciou mal spolupracovať pri vyšetrovaní káuz Judáš či Texasan. Vypovedať mal aj o údajnom podplácaní bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.