Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2021, 17:25

Korčokov rezort si predvolal maďarského veľvyslanca. Poslanec OĽaNO prekročil všetky medze, tvrdí minister

Rezort diplomacie reagoval po návšteve maďarského ministra zahraničia Pétera Szijjártóa.

Korčokov rezort si predvolal maďarského veľvyslanca. Poslanec OĽaNO prekročil všetky medze, tvrdí minister
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí si predvolali maďarského veľvyslanca.

Vysvetliť má konanie maďarskej strany pri stredajšej návšteve maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa v súvislosti s novelou zákona o štátnom občianstve.

Informoval o tom hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga. Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) deklaroval záujem o dobré vzťahy s Maďarskom.

Odmieta však zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska.

Minister kritizuje poslanca OĽANO

Korčok podľa vlastných slov odmietol stretnutie so Szijjártóom v súvislosti s novelizáciou, pretože ide výsostne o slovenskú záležitosť a požiadal ho o zdržanlivosť, keďže prebieha legislatívny proces.

Na novelizácii spolupracovali s premiérom Igorom Matovičom aj ministrom vnútra Romanom Mikulcom (obaja OĽANO).

"Ukazuje sa však, že to pre maďarskú stranu a poslanca György Gyimesiho (OĽANO) nie je dosť. Je jasné, že ide o to, aby sa čo najviac slovenských Maďarov zúčastňovalo volieb v Maďarsku," podotkol. Gyimesi podľa neho v tejto veci porušuje programové vyhlásenie vlády a ide proti koaličnej dohode.

Poslanec s maďarským ministrom podľa Korčoka v stredu prekročili všetky medze, keď o novele rokovali.

Minister namieta, že zákon o štátnom občianstve nie je predmetom bilaterálnych vzťahov a Gyimesi nemá mandát na takéto rokovania. Poukázal na základnú zmluvu medzi Slovenskom a Maďarskom, ktorá rieši i otázku národnostných menšín.

"Slovensko je zvrchovaný štát a príslušníci maďarskej národnostnej menšiny sú našimi občanmi," zdôraznil.

Zároveň podčiarkol svoju dôveru v lojalitu maďarských spoluobčanov k Slovensku aj úctu k ich hrdosti na svoj materinský jazyk a kultúru, ktorú si pestujú s pomocou Slovenska aj Maďarska.

Problém z roku 2010

Zákon o štátnom občianstve sa má podľa Korčoka upraviť tak, aby naši občania žijúci aspoň päť rokov v zahraničí a po získaní občianstva iného štátu neprišli o to slovenské.

"Problém vznikol, keď Maďarsko v máji 2010 prijalo zákon, ktorý cielene rozširuje počet svojich občanov v zahraničí na etnickom základe," dodal s tým, že aj preto bývalá vláda zmenila slovenský zákon, aby každý, kto prijal iné štátne občianstvo, prišiel o slovenské.

Szijjártó v Komárne uviedol, že sa zrejme zatiaľ z pohľadu maďarskej menšiny nepodarilo doriešiť otázku dvojakého občianstva na Slovensku.

Po stretnutí s primátorom Komárna Bélom Keszeghom a zástupcami maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku mal vyjadriť nádej, že otázka bude raz vyriešená. V súvislosti s prebiehajúcim sčítaním ľudu na Slovensku požiadal Maďarov na Slovensku, aby sa prihlásili k maďarskej národnosti.

V HNtelevízii si pozrite nedávny rozhovor s ministrom zahraničia Ivanom Korčokom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.