Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2021, 09:52

Ako postupovať pri domácej liečbe covidu? Krajčího rezort zverejnil pokyny

Ministerstvo zdravotníctva vytvorilo viacero postupov pre špecifickú liečbu a dodržiavanie protiepidemických opatrení.

Marek Krajčí
Zdroj: TASR/M. Baumann

Ministerstvo zdravotníctva dnes zverejnilo pokyny pre pacientov a lekárov pri liečbe Covid-19.

"V súčasnosti reagujú prioritne na prebiehajúcu pandémiu ochorenia Covid-19. Vypracované dokumenty sú určené pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, napr. pre všeobecných lekárov v ambulanciách ale aj pediatrov či ďalšie špecializačné odbory. Rezort zdravotníctva prináša aj základné pokyny pre pacienta a príbuzných pri ochorení COVID-19 v domácej liečbe," píše sa v stanovisku Krajčího rezortu.

Ministerstvo dodáva, že lekári nájdu v štandardných postupoch, metodických usmerneniach presný rozsah potrebných vyšetrení a liečby. Rezort zdravotníctva vydal aj odporúčané postupy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ich cieľom je pomôcť poskytovateľom pri správnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Pokyny pre pacientov
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

​"Prioritne poskytujú oporu v rozhodovaní a taktiež prispievajú k právnej istote. To prispieva k zlepšovaniu efektívnosti poskytovanej starostlivosti. Tieto usmernenia reflektujú na najnovšie poznatky v medicínskej praxi a zabezpečujú prepojenie postupov klinickej liečby vo všetkých formách poskytovania zdravotnej starostlivosti. Tým sa zvyšuje kvalita a účinnosť liečby a zabezpečí rovnaké postupy na celom území Slovenska," skonštatoval rezort.

Ministerstvo zdravotníctva vytvorilo viacero postupov pre špecifickú liečbu a dodržiavanie protiepidemických opatrení.

Rezort upozorňuje, že vzhľadom na vývoj pandémie sú postupy priebežne aktualizované.

"Pokyny pre pacientov a ich príbuzných pri ochorení COVID-19 poskytujú jednoduchý návod, ktorý prispeje k liečbe ochorenia v domácom prostredí. Uvádza sa čím by mala byť vybavená domácnosť, ako používať pulzný oxymeter, tlakomer či teplomer. Zároveň tento dokument popisuje lieky je vhodné užívať a čím podporiť imunitný systém. V neposlednom rade sú v materiáli aj informácie kedy je nutné kontaktovať svojho lekára a kedy záchrannú zdravotnú službu," dopĺňa ministerstvo.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval v utorok na brífingu o aktuálnom vývoji epidemiologickej situácie na Slovensku:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.