Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2021, 11:21 Aktualizované dňa 03.03.2021 o 11:55

Žilinský exsudca Polka dostal za korupciu podmienku, zaplatiť musí 150-tisíc eur

Pavol Polka priznal vinu a svoje konanie oľutoval.

Žilinský exsudca Polka dostal za korupciu podmienku, zaplatiť musí 150-tisíc eur
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Bývalý žilinský sudca Pavol Polka, obvinený z korupčnej trestnej činnosti, dostal trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov.

Rozhodol o tom v stredu Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, ktorý schválil dohodu o vine a treste medzi exsudcom a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Musí zaplatiť aj finančný trest 150-tisíc eur, ak tak neurobí, odsedí si tri roky. Rozsudok bol okamihom vyhlásenia právoplatný.

Polka priznal vinu a svoje konanie oľutoval. Ako v stredu uviedol, písomne sa ospravedlnil Súdnej rade, ministerke spravodlivosti i ďalším.

Dodal, že je vo väzbe už šiesty mesiac, spolupracuje s políciou a podieľa sa na objasňovaní korupčnej trestnej činnosti v justícii.

Páchateľov priamo usvedčuje v inej súvisiacej trestnej veci týkajúcej sa korupcie v justícii.

Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry výška trestu zohľadňuje mieru spolupráce, ako aj výšku úplatkov preukázaných obvinenému v predmetnom konaní, ktoré je vymedzené skutkovými okolnosťami trestného stíhania.

Bývalého krajského sudcu Polku zadržali v septembri 2020 v rámci policajnej akcie Plevel. Obvinili ho z korupčnej trestnej činnosti.

Do väzby jeho a ďalšie tri osoby zobral ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, a následne aj Najvyšší súd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.