Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2021, 10:55

Kritizovať Krajčího po roku je ľahké, prebral však zanedbaný rezort, hodnotí lekár

Ministrovi možno podľa lekára Miroslava Urbana vyčítať premrhané leto minulého roku v príprave na epidémiu či nepresadenie tvrdého lockdownu už v decembri minulého roku.

Kritizovať Krajčího po roku je ľahké, prebral však zanedbaný rezort, hodnotí lekár
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Kritizovať ministra zdravotníctva za uplynulý rok vlády je jednoduché, za rok sa však v dlhodobo zanedbanom rezorte zázraky urobiť nedajú. Rok šéfa zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) zhodnotil lekár a nezaradený poslanec parlamentu Miroslav Urban.

Pripomenul, že perspektívne a ziskové súčasti zdravotnej starostlivosti sa presunuli do súkromnej sféry a štátu zostali zanedbané nemocnice s nedostatkom personálu.

​"Keď sa k tomuto žalostnému stavu slovenského zdravotníctva pridružila pandémia, katastrofa sa dala očakávať. Roky ignorácie zdravotníctva zo strany predchádzajúcich vlád viedli k stagnácii v zdravotníctve, či dokonca i k zhoršovaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti. A toto všetko má v priebehu jedného roka vyriešiť minister? Reálne to nie je možné," skonštatoval Urban.

Ministrovi možno podľa Urbana vyčítať premrhané leto minulého roku v príprave na epidémiu, nepresadenie tvrdého lockdownu už v decembri minulého roku, neefektívne celoplošné testovanie bez dôsledného dodržiavania karantény či bez uzavretia hraníc.

"Pomalé zavádzanie liekov v terapii ochorenia COVID-19, chýbajúce odporúčania pre lekárov, zdĺhavé zavádzanie COVID automatu tiež neprispievajú k zvýšeniu dôvery v kompetentnosť predstaviteľov ministerstva. Improvizácia a chaos sa tak často javia ako jediné 'plánové' postupy ministerstva," dodal Urban.

Pozitívne však vníma aktuálnu dodávku vakcíny Sputnik V z Ruskej federácie.

​Poukázal tiež na zlú komunikáciu premiéra aj ostatných predstaviteľov vlády. Doplnil, že v zdravotníctve má krajina obrovský deficit nielen materiálno-technický, ale i personálny. "Ministrovi prajem veľa zdravia, viacej odvahy a sily v neľahkej práci," uzavrel Urban.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí reagoval na to, či odstúpi zo svojej funkcie:

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.