Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2021, 09:52 Aktualizované dňa 03.03.2021 o 10:12

NAKA obvinila Kočnera a Tótha kvôli sledovaniu novinárov

Obvineniu čelí celkovo päť osôb.

NAKA obvinila Kočnera a Tótha kvôli sledovaniu novinárov
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Národná kriminálna agentúra obvinila Mariana Kočnera, Petra Tótha, Miroslava Kriaka, Štefana Mlynarčíka a Juraja Škripa kvôli sledovaniu novinárov. 

Informuje o tom Denník N. Pätica čelí obvineniu z prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu súkromnej povahy.

Marian Kočner mal zorganizovať sledovanie novinárov, ktoré mal viesť jeho kamarát Peter Tóth.

Ten neskôr proti Kočnerovi vypovedal v kauze falšovania zmeniek. Na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka v januári minulého roka opísal, ako sledovanie prebiehalo.

„Od mája roku 2017 sa spustilo paralelne s diskusiami o zakladaní strany aj sledovanie novinárov,“ vypovedal Tóth s tým, že sledovanie mal financovať Norbert Bödör.

Tóth tiež vypovedal, že Kočner mu dal obálku, v ktorej bolo 28 lustrácií osôb. Medzi nimi bol aj Ján Kuciak.

„Kočner povedal, že poďme robiť tohto novinára, tak ja som povedal Kriakovi, že ideme robiť tohto novinára,“ uviedol Tóth pred súdom.

Vypomáhať mal exsiskárovi aj bývalý príslušník SIS Miroslav Kriak. Novinárov mali lustrovať aj policajti a následne na to vyrobiť o nich tzv. pavúka teda diagram zobrazujúci ich prepojenia na rodinných príslušníkov a podobne.

Kriak priznal sledovanie novinárov v decembri 2018. Štefan Mlynarčík je bývalý vyšetrovateľ, ktorý spoločne s Kriakom vypovedal v januári 2020 na pojednávaní v kauze vraždy Jána Kuciaka.

Medzi obvinenými je aj bývalý riaditeľ odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Škrip.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.