Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2021, 13:55 Aktualizované dňa 02.03.2021 o 21:51

Je zjavné, že nejde len o vakcínu. Matovičova prítomnosť na letisku zmenila situáciu, kritizuje Korčok

Podľa Korčoka je zjavné, že sa Sputnik V chce dostať na európsky trh bez toho, aby bola certifikovaná.

Minister zahraničia Ivan Korčok sa chce stretnúť s troma najvyššími ústavnými činiteľmi. Dôvodom sú okolnosti dovozu ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko. 

Korčok chce od prezidentky, šéfa parlamentu a premiéra počuť, či sa včerajšími krokmi nejak mení zahraničnopolitické smerovanie Slovenska. "Sú garantami jednoznačného smerovania Slovenska v oblasti zahraničnej politiky," vysvetlil minister. 

Ako problém vníma včerajšiu tlačovú konferenciu premiéra Igora Matoviča pri dovoze vakcíny. "Do včerajška som vnímal celú diskusiu o dovoze vakcín len v kontexte toho, ako pomôcť. Situácia sa však zmenila, keď som videl predsedu vlády včera na tlačovej konferencii na košickom letisku pri dovoze vakcíny," povedal Korčok. "Považujem to za neadekvátne, neprimerané a stále neviem, prečo bola prítomnosť premiéra potrebná," kritizuje minister.

Podľa Korčoka je zjavné, že sa Sputnik V chce dostať na európsky trh bez toho, aby bola certifikovaná. "Je legitímna otázka, prečo to tak je. Má to jediné vysvetlenie, je zjavné, že nejde len o vakcínu, ale je to nástroj v hybridnej vojne," povedal minister.

Minister upriamil pozornosť aj na to, ako prijatie vakcíny zobrala verejnosť. "Vyrušilo ma rozhodnutie a pochvala, ktorá sa dostala od novej koalície antivaxerov a dezinformačnej scény, na čelo ktorej sa postavil muž s plexisklovou maskou na tvári a sekunduje mu Andrej Danko," kritizuje ďalej Korčok. "Naposledy som Andreja Danka videl tak šťastného, keď bozkával výložky."

Korčok niekoľkokrát zopakoval, že nechce hodnotiť kvalitu vakcíny. Ako problém však vníma to, že dovoz ruskej vakcíny na Slovensko obchádzal pravidlá a aj kroky premiéra Matoviča v súvislosti s tým.

"Je to pošmyknutie, je to lapsus, ako keď auto dostanete do šmyku. Ja stále verím, že ho dostaneme naspäť," povedal Korčok s tým, že verí tomu, čo sa podarilo za 11 mesiacov vlády Igora Matoviča.

Premiér doteraz podľa neho nenechal žiadne pochybnosti o tom, kde sa Slovensko nachádza pri situácii v Bielorusku alebo pri konflikte vo V4.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.