Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2021, 00:00

Ohlasovateľov korupcie ochráni štát

Až dva roky po prijatí príslušnej legislatívy poznáme meno prvej  predseníčky Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Ohlasovateľov korupcie ochráni štát
Zdroj: TASR

Erika Lakatošová ako účtovníčka obce v roku 2011 oznámila nekalé a netransparentné nakladanie s financiami obce starostom. Výsledkom bolo jej prepustenie zo zamestnania. Jozef Zaťko v roku 2012 ako policajt upozornil na nehospodárne nakladanie s pohonnými látkami, výsledkom bola jeho šikana a disciplinárne konanie v zamestnaní.


Pri týchto a mnohých iných ľuďoch je možné bez pochyby povedať, že oznamovali podľa súčasných kritérií závažnú protispoločenskú činnosť, avšak v sporoch so zamestnávateľom ostali sami bez riadnej pomoci štátu a systému napriek skutočnosti, že konali v prospech spoločného verejného záujmu. Zmeniť to mal nový Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorého zriadenie upravoval zákon platný od 1. marca 2019. No dva roky bol nefunkčný, keďže sa nepodarilo zvoliť jeho predsedu. Prvou šéfkou sa až minulý mesiac stala právnička Zuzana Dlugošová.


Kto je to whistleblower
Za whistleblowera je možné vo všeobecnosti považovať osobu, ktorá z dôvodu svojho aktuálneho alebo bývalého interného postavenia v organizácii získa informácie o prot

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.