Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2021, 18:40 Aktualizované dňa 01.03.2021 o 18:48

Koalícia prišla o ďalšieho poslanca. Dôvodom je dovoz Sputnika

Valášek sa vzdáva aj funkcie vo výbore. Hovorí, že vláda nebude konať v jeho mene.

Koalícia prišla o ďalšieho poslanca. Dôvodom je dovoz Sputnika
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Vládna koalícia má o poslanca menej. Po dovoze vakcíny Sputnik V z Ruska sa rozhodol odísť Tomáš Valášek zo strany Za ľudí. Oznámil to na Facebooku.

"Igora Matoviča zastaviť nemôžem, ale viem mu zabrániť konať v mojom mene. Preto dnes vystupujem z vládnej koalície a vzdávam sa postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti." napísal.

Valášek tvrdí, že jeho cieľom v politike bolo zlepšovať postavenie a reputáciu Slovenska v Európe. "Ale zodpovedný politik sa nepozerá iba na svoj mikrosvet. Položí si na jednu misku váh svoje úspechy, ale na druhú aj zlyhania koalície a vlády, ktorej je súčasťou. A keď to zlé preváži to dobré, je čas zabojovať za zmenu, a keď neuspeje, odísť," napísal.

V statuse kritizoval aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího za to, že na Slovensku stále nefunguje trasovanie nakazených. 

"Namiesto vyvodenia zodpovednosti a nápravy sa premiér uprel na zháňanie neoverenej ruskej vakcíny. Krok, ktorý popri riziku podkopania dôvery občanov v proces očkovania predstavuje ešte aj pľuvanec našim európskym partnerom. Veď Igor Matovič nie je jediný, komu napadlo vykryť nedostatky vakcín Sputnikom. Ale normálne krajiny ako Nemecko či Rakúsko sa z úcty k zdraviu vlastných občanov a spoločnej európskej dohode rozhodli neurobiť tak bez súhlasu Európskej liekovej agentúry," argumentuje.

Pred necelými dvoma týždňami opustil koalíciu aj poslanec Miroslav Kollár, ktorý bol rovnako zvolený za stranu Za ľudí. Jeho dôvodom bolo zvládanie pandémie vládou Igora Matoviča, ktoré označil za chaotické. 

Vládna koalícia bude mať po tomto odchode 93 poslancov, čo jej zabezpečí pomerne krehkú ústavnú väčšinu. OĽANO má 53 poslancov, Sme rodina 17, SaS 13 a Za ľudí 10.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.