Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2021, 15:56

Čaputová pre Politico: Slovensko má vďaka Únii lepšiu šancu zabezpečiť vakcíny

V súvislosti s možnosťou dodania ruskej vakcíny Sputnik V je prezidentka presvedčená, že občanom by sa mali ponúkať vakcíny, ktoré sú "nielen účinné, ale aj bezpečné".

Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/M. Baumann

Pre krajinu ako je Slovensko, je šanca na zabezpečenie vakcíny proti novému koronavírusu prostredníctvom Európskej únie oveľa lepšia, ako keby si ju mala zaobstarať sama.

Povedala to prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v rozhovore pre spravodajský portál Politico.

"Ľudia sú unavení"

Zatiaľ čo očkovacia stratégia Únie bola vo veľkých krajinách, ako napríklad v Nemecku, vystavená kritike, lídri niektorých menších členských štátov si spoločný postup Únie pri vyjednávaní s farmaceutickými firmami pochvaľujú.

Podľa Čaputovej sa však tieto rokovania mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

"Situácia je, objektívne povedané, veľmi, veľmi ťažká. Ľudia sú tiež unavení," povedala prezidentka na margo súčasnej epidemickej situácie v krajine. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Slovensko v súvislosti s novým koronavírusom evidovalo za posledných 14 dní približne 239 úmrtí na milión obyvateľov, čo je najviac v EÚ, pripomína Politico.

Čaputová o Sputniku V

V súvislosti s možnosťou dodania ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko je prezidentka presvedčená, že občanom by sa mali ponúkať vakcíny, ktoré sú "nielen účinné, ale aj bezpečné". "Pre mňa to znamená registrované Európskou agentúrou pre lieky," skonštatovala.

Čaputová okomentovala aj zmeny v justícii a prokuratúre po vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. "V súčasnosti prebieha viacero vyšetrovaní vysokopostavených úradníkov - na prokuratúre, v polícii i v justícii. Mali sme tiež niekoľko oligarchov..., ktorí už dnes nie sú považovaní za nedotknuteľných," dodala.

Podľa nej ide o veľmi dobrý signál pre ľudí, ktorí požadujú spravodlivosť, rovnosť pred zákonom a boj proti korupcii.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.